Preterm bebek annelerinin bakıma katılım, maternal bağlanma ve emzirme öz-yeterliliği ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between care participation, maternal attachment and breastfeeding self-efficacy of preterm infant mothers
- Tez No: 802693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDAĞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, preterm bebek annelerinin bakıma katılım, maternal bağlanma ve emzirme öz-yeterliliği ilişkisinin belirlenmesi amacıyla ilişkisel-tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Nisan 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında, Sivas il merkezinde bulunan bir üniversite ve bir devlet hastanesi olmak üzere iki kamu hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 289 preterm bebeğin annesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ)”ve“Bakıma Katılımı Değerlendirme Ölçeği (BKDÖ)”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis H testi, Bonferroni testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in relational-descriptive and cross-sectional design in order to determine the relationship between care participation, maternal attachment and breastfeeding self-efficacy of mothers of preterm infants. The research was carried out with 289 mothers who voluntarily participated in the study among the mothers of preterm infants who were treated in the neonatal intensive care unit of two public hospitals, a university and a state hospital in Sivas city center, between April 2021 and October 2021. The research data were obtained by using the 'Personal Information Form', the 'Personal Information Form' and the 'Maternal Attachment Scale (MAS)', 'Breastfeeding Self-Efficacy Scale' (BSES), and the 'Care Participation Evaluation Scale (CPES). In order to conduct the research, institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee. In the evaluation of the research data, descriptive statistics tests, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis H test, Benferroni test and Spearman Correlation Analysis were used by using SPSS 23.0 program.