Ebelik öğrencilerinin postpartum kanama yönetimini öğrenmesinde oyun tabanlı mobil uygulamanın etkisi
The effect of game-based mobile application on midwifery students' learning postpartum bleeding management
- Tez No: 802694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DURAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma ebelik öğrencilerinin postpartum kanama yönetimini öğrenmesinde oyun tabanlı mobil uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmış, randomize kontrollü, deneysel bir çalışmadır. Gereç-Yöntem: Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan ve uzman görüşleri ile son halini alan Postpartum Kanama Yönetimi Bilgi Testi 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 3. sınıfta okuyan 90 öğrenciye uygulanmıştır. Ardından araştırmanın ikinci aşamasına geçilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünde öğrenim gören 82 öğrenci (42 deney, 40 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Postpartum Kanama Yönetimi Bilgi Testi, Postpartum Kanama Yönetimi İşlem Basamakları ve Oyun Tabanlı Mobil Uygulama Değerlendirme Formu kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Her iki gruba postpartum kanama yönetimi (sunum ve demonstrasyon) anlatılmıştır. Deney grubuna postpartum kanama yönetimi oyun tabanlı mobil uygulama bir hafta süresince uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 yazılımından faydalanılmıştır. Değerlendirmede yüzdelik dağılım, ortalama ve standart sapma, ki-kare, bağımlı-bağımsız gruplarda t testi kullanılmış, yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Deney grubunda postpartum kanama yönetimi ilk bilgi puanı 14,62±2,10, son bilgi puanı 15,19±2,23'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: This is a randomized controlled trial that was conducted to evaluate the effectiveness of a game-based mobile application in midwifery students' learning postpartum hemorrhage management. Materials-Methods: The research was carried out in two stages. In the first stage, the Postpartum Hemorrhage Management Knowledge Test, which was prepared by the researcher following a review of the literature and finalized in line with expert opinions, was applied to 90 third-year students studying at Sivas Cumhuriyet University, Health Sciences Faculty, Midwifery Department in the 2021-2022 academic year. Then, the second phase of the research was initiated. The sample of the study consisted of 82 students (including 42 in the experiment group and 40 in the control group) studying at Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Health Sciences Department of Midwifery in the 2021-2022 academic year. The study data were collected face to face using a personal information form, the Postpartum Hemorrhage Management Knowledge Test, steps of the postpartum hemorrhage management process, and a game-based mobile application evaluation form. Postpartum hemorrhage management (presentation and demonstration) was presented to both groups. The postpartum hemorrhage management game-based mobile application was applied to the experimental group for a week, and no intervention was applied to the control group. Data were analyzed on the SPSS 23.0 software. Percentage distribution, mean and standard deviation values, chi-square, and t test in dependent-independent groups were used in the analyses, and the error level was taken as 0,05. Results: In the experimental group, the pretest and posttest scores on the postpartum hemorrhage knowledge were 14,62±2,10 and 15,19±2,23, respectively.