Sağlık çalışanlarının yeme tutumları vebeden algıları arasındaki ilişkinindeğerlendirilmesi
- Tez No: 802706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma ile sağlık çalışanlarının yeme tutumları ve beden algıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışma, özel bir hastanenin çeşitli sağlık birimlerinde görev yapan 18-59 yaşları arasında, 112'si kadın ve 55'i erkek toplam 167 kişi ile yürütülmüştür. Sağlık çalışanlarından veri toplamak amacıyla toplam altı bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının BKI ortalaması 24,57±4,46 olup, %60,5'i normal/zayıf, %27,5'i hafif şişman (kilolu) ve %12,0'si obezdir. Katılımcıların %79,0'u psikolojik durumlarının beslenme alışkanlıklarını etkilediğini, %54,5'i kendilerini biraz şişman olarak algıladıklarını ve %65,3'i daha zayıf olmayı istediklerini belirtmişlerdir. Sağlık çalışanlarının yeme tutum ortalama puanı 4,91±0,72 olup bu değer, çalışanların çok üst düzeyde olmasa da yeme tutumlarının sağlıklı olduğunu göstermektedir. Ancak çalışanların beden algısına ilişkin ortalama puanı 2,36±0,63 olarak hesaplanmıştır. Bu da çalışmaya katılanların, bedenlerine ilişkin algılarının çok da olumlu olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to evaluate the relationship between eating attitudes and body perceptions of health workers. For this purpose, the study was conducted with a total of 167 persons aged 18-59, 112 women and 55 men, working in various health units of a private hospital. A total of six sections were used to collect data from health workers. The mean BMI of the health care workers participating in the study was 24.57 ± 4.46, 60.5% normal/underweight, 27.5% mildly overweight and 12.0% obese. Of the participants, 79.0% stated that their psychological conditions affected their eating habits, 54.5% stated that they perceived themselves as somewhat obese and 65.3% wanted to be slimmer. The average score of the eating attitude of health workers was 4.91 ± 0.72, which indicate that eating attitudes were healthy. However, the average score of health workers on body perception was calculated as 2.36 ± 0.63.