Obstetrik ve jinekolojik cerrahide transvers insizyonlarda iliohipogastrik sinirin sütur hattından uzaklaştırılmasının postoperatif ağrı üzerine etkisi : Randomize çift kör kontrollü çalışma
The effect of removing iliohipogastric nerve from the suture line on postoperative pain in transverse incisions in obstetric and gynecological surgery: A randomized double-blind controlled study
  1. Tez No: 802768
  2. Yazar: GULANDAM PANAHALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATUHAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada Pfannenstiel insizyonuyla yapılan keside, kesi lateral uçlarından yağlı doku ile birlikte ilioinguinal ve iliohipogastrik sinir uçlarının uzaklaştırılması sonrası postoperatif ağrının azaltılması ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Kliniğimizde Aralık 2022 - Şubat 2023 tarihleri arasında prospektif olarak yapılan bu çalışmada, Tekirdağ Namık Kemal Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde Pfannenstiel insizyonuyla Sezaryen doğum operasyonu geçiren 46 gebe hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan gebe hastalar kabul edilmiştir. Çalışmamız, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup üzerinde yapılmış olup, hastaların insizyon hattındaki postoperatif ağrıları Visual Analog Skala (VAS) skorlaması ve APS-POQ- R-TR ölçeği ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamız gruplara göre değerlendirildiğinde olguların yaşları, kilo ve VKİ ölçümleri, gebelik haftaları, medeni durum ve eğitim durumu oranları , operasyondan önce ağrı görülme oranları , ameliyat tipleri, gruplara göre ağrı giderilmesi için ilaç dışı yöntem kullanımı ve ilaç dışı yöntem için teşvik sıklığı oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Gruplara göre olgulara ağrı tedavisi ile ilgili bilgi verilme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken (p>0,05); verilen bilginin faydası gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (p=0,018; p0,05). Deney grubu olguların postop 1.gün, 10.gün ve 1.a VAS ağrı skorlarındaki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,023; p0,05). Kontrol grubu olguların postop 1.gün, 10.gün ve 1.a VAS ağrı skorlarındaki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001; p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to reduce postoperative pain and improve the quality of life of the patient after removal of the ilioinguinal and ilohypogastric nerve endings together with the fatty tissue from the lateral ends of the incision made with a pfhanensteil incision. Material and Methods: In the prospective study conducted in our clinic between December 2022 and February 2023; In this study, 46 pregnant patients who had a Caesarean section with a Pfhanensteil incision in Tekirdağ Namık Kemal University Hospital's Gynecology and Obstetrics Clinic were included. Pregnant patients who met the inclusion criteria were accepted. Our study was conducted on two groups, experimental and control groups, and postoperative pain at the incision line of the patients was compared with VAS scoring and APS-POQ-R-TR scale. Results: When our study was evaluated according to the groups, the ages of the cases, weight and BMI measurements, weeks of gestation, marital status and educational status rates, rates of pain before the operation, types of surgery, use of non-drug methods for pain relief and frequency of incentives for non-drug methods according to groups There was no statistically significant difference between them (p>0.05). While there was no statistically significant difference between the rates of giving information about pain treatment to the patients according to the groups (p>0.05); the usefulness of the information provided differs statistically between the groups (p=0.018; p0.05). The change in the postoperative 1st day, 10th day and 1st day VAS pain scores of the experimental group cases was found to be statistically significant (p=0.023; p0.05). The change in postoperative 1st day, 10th day and 1st day VAS pain scores of the control group cases was found to be statistically significant (p=0.001; p0.05).