Ailede anababa tutum ve davranışına etki eden faktörlerin araştırılması
The research of the factors that affect the attitude and behavior of parents in the family
  1. Tez No: 802783
  2. Yazar: HÜSNİYE CEYDA MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma ana-baba tutum ve davranışı ile ailenin birlik ve değişime uyum yeteneği arasındaki ilişkiyi belirlemek, sosyoekonomik ve demografik faktörlerin aile işlevlerine uyum, tutum ve davranışlar üzerindeki etkisini incelemek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına Ankara ilinin merkez ilçelerinden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 0-6 yaş grubunda sağlıklı en az bir çocuğu bulunan ve birlikte yaşayan 450 aile dâhil edilmiştir. Araştırma verileri; ana-babaların ebeveyn olarak tutum ve davranışlarını belirlemede Ana-Baba Tutum ölçeğinin, aile içi ilişkilerdeki işlerliği belirlemek için de Aile Birliği ve Değişime Uyum Yeteneği ölçeğinin ve ailelere ilişkin sosyoekonomik ve demografik bilgilerin yer aldığı anket formu ile toplanmıştır. Ailelerden elde edilen veriler SPSS 26 ve R programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik dağılımının tespiti için uygulanan Kolmogorov–Smirnov testi sonucu verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle non-parametrik testlerden; iki değişkenli testler için Mann–Whitney U testi, bağımlı ve bağımsız değişkenlerin analizi için Kruskal-Wallis Testi, iki bağımlı değişken için Friedman testi ve değişken tespiti için Ki-Kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted to determine the relationship between parental attitudes and behavior and the family's ability to adapt to unity and change, and to examine the effects of socioeconomic and demographic factors on family functioning, attitudes and behaviors. Within the scope of the research, 450 families living together and having at least one healthy child in the 0-6 age group selected by stratified sampling method from the central districts of Ankara were included. Research data; Parental Attitude scale to determine the attitudes and behaviors of parents as parents, Family Adaptability and Cohesion Scale IV to determine the functionality of family relations, and socioeconomic and demographic information about families were collected through a questionnaire. Data obtained from families were analyzed using SPSS 26 and R program. As a result of the Kolmogorov–Smirnov test applied to determine the normality distribution in the analysis of the data, it was determined that the data were not normally distributed. Therefore, from non-parametric tests; Mann–Whitney U test was used for bivariate tests, Kruskal-Wallis Test for analysis of dependent and independent variables, Friedman test for two dependent variables, and Chi-square analysis for variable determination.