Yeni medya çağında nostalji: Bir bellek mekânı olarak Old Laik Days
Nostalgia in the new media age: Old Laik Days as a memory place
  1. Tez No: 802813
  2. Yazar: SEMA AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türkiye'nin 2000'li yıllarda geçirmiş olduğu toplumsal ve siyasal dönüşümü açıklamada eski Türkiye anahtar kavramdır. Eski Türkiye söylemi geçmiş ve bugün arasındaki kıyası beraberinde getirir. Bu kıyas hem gündelik hayatta hem de siyasette sıklıkla kullanılır hale gelir. Geçmişin problemleri bugünün idealleştirilmesinde işlev görürken geçmişe özlem duyanlar da görünürdür. Bu durum farklı geçmiş görüntülerinin birlikteliğine işaret eder. Bu birliktelik, hatırlamanın toplumsal yönüne dair imada bulunur. Tanıklıklar ve aktarılanlar, kişilerin geçmişe bakışını etkiler. Böylece kişinin dahil olduğu grup, onun hatırlama biçimini şekillendirir. Hatırlananlar, unutulanlar ve görmezden gelinenler kişi ve grupların geçmişe bakışlarını etkileyecektir. Çalışmanın konusunu bir sosyal medya platformu olan Instagram'da, geçmişi olumlu tonda çağırarak nostalji üreten Old Laik Days hesabı oluşturur. Bu anlamıyla hesap bir hafıza mekânı olarak ele alınmıştır. Yeni medya teknolojilerinin getirmiş olduğu olanaklarla, nostalji kendisine geniş bir yayılma alanı bulur ve kitleselleşir. Bir diğer yandan yeni medya ortamında karşılıklı etkileşimin mümkün olması, nostaljinin canlı kalmasını sağlar. Bu anlamıyla çalışmada, yeni medya ve nostalji arasındaki ilişkisi üzerine düşünmeyi hedefler. Çalışmada Old Laik Days hesabında ortaya çıkan nostaljinin, bugünün krizlerinin bir yansıması olarak ele alınması hedeflenmiştir. Bu anlamıyla nostalji, geçmişin değil bugünün ürünüdür. Nostalji, altın çağın kaybedildiği fikrine dayanır. Böylece çalışma Old Laik Days'in altın çağı/çağlarının ve kayıplarının izlerini sürmeyi hedefler. Bir diğer yandan çalışma, ortaya çıkan bu güncel nostaljinin gelecek üzerindeki etkisi üzerine düşünmeyi içerir. Ortaya çıkan nostalji bir yas biçiminde midir yoksa geleceğin inşa edilmesi fikrinde belirleyici midir?
Özet (Çeviri)
The key concept in explaining Turkey's social and political transformation in the 2000s is the“old Turkey.”The discourse of the old Turkey brings a comparison between the past and the present. This comparison becomes frequently used both in everyday life and in politics. While the problems of the past serve a function in idealizing the present, there are also those who yearn for the past. This situation indicates the coexistence of different images of the past. This coexistence implies a social aspect of remembering. Testimonies and narratives influence individuals' perspectives on the past. Thus, the group to which an individual belongs shapes their way of remembering. What is remembered, forgotten, and ignored will influence individuals' and groups' perspectives on the past. The subject of the thesis is the Old Laik Days account on the social media platform Instagram, which generates nostalgia by invoking the past in a positive tone. In this sense, the account is considered as a memory place. With the opportunities brought by new media technologies, nostalgia finds a wide dissemination space and becomes popularized. On the other hand, the possibility of mutual interaction in the new media environment allows nostalgia to stay alive. Therefore, the aim of the thesis is to reflect on the relationship between new media and nostalgia. The aim of the thesis is to approach the nostalgia emerging from the Old Laik Days account as a reflection of today's crises. In this sense, nostalgia is seen as a product of the present, rather than the past. Nostalgia is based on the idea that the golden age has been lost. Thus, the study aims to reach the traces of the golden age(s) and losses of Old Laik Days. On the other hand, the study also involves reflecting on the impact of this emerging nostalgia on the future. Is the nostalgia that emerges in a form of mourning, or does it play a decisive role in constructing the future?