COVİD-19 pandemısınde farklı branş hekimlerinin kardıyopulmoner resüsitasyona yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of approaches to CPR during COVİD-19 pandemic: an online-survey based multidisciplinary multi-centered study from turkey'
- Tez No: 802815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÜZÜMCÜGİL, DOÇ. DR. AYSUN ANKAY YILBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Sağlık Eğitimi, Anesthesiology and Reanimation, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: COVID-19 tanısı veya şüphesi olan hastadaki kardiyopulmoner resüsitasyonda, aerosol üreten işlemler için bulaşı azaltmak üzere öneriler içeren kılavuzlar hazırlanmıştır. Çalışmamız bir anket çalışması olup, COVID-19 pandemi sürecinde aktif görev yapıp, KPR uygulamış olan hekimlerin bu önerilere uyum oranlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza COVID-19 pandemisinde aktif görev yapmış mavi kod hekimleri ile ameliyathane, servis ve yoğun bakım ünitelerinde görev alıp KPR uygulamış olan hekimler dahil edilmiştir. COVID-19 tanısı veya şüphesi olan hastalarda KPR uygulaması ile ilgili olarak güncellenen kılavuzlardaki öneriler dikkate alınarak bir anket formu hazırlanmıştır. Bu form, 1 Şubat 2021 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında katılımcılara çevirim içi olarak, branş dernekleri aracılığıyla ulaştırılmıştır. Katılımcılar, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Acil Tıp ve İç Hastalıkları branşlarının ayrıca karşılaştırılması için 3 ayrı branş ve diğer branşlar olmak üzere gruplandırılmıştır. Kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanımı açısından yapılan değerlendirmelerde, tüm önlemler ayrı ayrı ele alındığı gibi, kılavuzlarda aerosol üreten işlemlerde giyilmesi gereken minimum KKE'ler (eldiven, uzun kollu önlük, N95/N99 maske, yüz/göz koruyucu) 'majör koruyucu önlemler' olarak gruplanmış ve ayrıca değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 489 kişi katılmıştır. KKE kullanmaksızın KPR uygulama oranı %34.8 bulunmuş olup, oranın Acil Tıp branşında en yüksek olduğu (%61.4) izlenmiştir (p10 kez KPR uygulamış olanlarda KKE giymeme oranının daha yüksek olduğu (p=0.016) görülmekle birlikte, FFP3 N99 maske ve bone kullanımının yine bu grupta daha yüksek olduğu (p=0.026 ve p=0.012) görülmüştür. Majör koruyucu önlemlere uyma oranının ise %44.9 olduğu, tüm branşlarda benzer olmak üzere %50'nin altında kaldığı izlenmiştir. KKE kullanımının göğüs kompresyonlarını zorlaştırdığı tüm branşlarda yüksek oranda bildirilirken, bu zorluğu tanımlayan kişi sayısının Acil Tıp branşında, Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşına göre anlamlı şekilde daha az olduğu izlenmiştir (0.016). COVID-19 sürecindeki KPR uygulamalarına yönelik eğitim almış olma oranı %47.4 olduğu ve bu eğitimin en fazla 'meslek derneklerinin dokümanları' ile alındığı (%56.5) gözlenmiştir. Sonuç: COVID-19 tanısı veya şüphesi olan hastalarda KPR uygulamasında bulaşı azaltmak üzere yapılan önerilere uyum oranının %50'nin altında kaldığı gözlenmiştir. Katılımcıların aldıkları eğitimi, çoğunlukla 'meslek derneklerinin dokümanlarını' kullanarak gönüllülük esasına bağlı aldıkları gözlenmiştir. Güncellenen önerilerin hayata geçirilebilmesinde etkinliği en yüksek olan yüz-yüze eğitimin pandemi sürecinde kısıtlanması ve eğitimlerin sıklıkla gönüllülük esasına bırakılmış olmasının uyumu olumsuz yönde etkilemiş olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Guidelines for CPR throughout the COVID-19 pandemic have been presented in order to maintain the quality of CPR while ensuring the safety of the provider during aerosol generating procedures (AGPs). This survey was designed to investigate the compliance of the physicians with these guidelines, during their active work in the care of patients with COVID-19. Materials and Method: The physicians who performed CPR in the operating room, ICU or wards during the pandemic were included in the study. The survey which was designed according to the guidelines was delivered to the participants online between 01st February-31st December 2021 via the associations of relevant medical branches. The responses were analysed for all the participants and the data was also used to compare different medical branches that actively worked during the pandemic. The participants were grouped into four according to the medical branches of Anaesthesiology and Reanimation, Emergency Medicine, Internal Medicine and others. As the safety measures which have been recommended in the guidelines were discussed individually, the minimum PPEs (gloves, long sleeved gown, N95/N99 mask, face/eye protection) recommended to be worn in AGPs were grouped as 'major protective measures' and evaluated separately. Results: There were 489 participants. The 34.8% of them reported that they at least once performed CPR without any PPE, while this rate was significantly high in the Emergency Medicine (61.4%) (p10 times (p=0.016), however, the use of FFP3 N99 mask and cap was higher in this group (p=0.026 ve p=0.012). The 44.9% of the participants were compliant with the 'major protective measures', and it was similarly