Yoğun bakım ünitesinde çocuğu tedavi gören ebeveynlerin stres düzeylerinin ve aile merkezli bakıma ilişkin değerlendirmelerinin belirlenmesi
Determination of stress level and assessment of family-centered care of parents with a child treated in the intensive care unit
  1. Tez No: 802816
  2. Yazar: ŞEYDA ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma çocuğu yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ebeveynlerin stres düzeylerini ölçmek ve aile merkezli bakıma ilişkin değerlendirmelerini belirlemek için tanımlayıcı tiptedir. Örneklem sayısı G-Power programı ile 80 ebeveyn olarak belirlenmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, Anne Baba Stres Ölçeği ve Aile Merkezli Bakım Değerlendirme Ölçeği kullanılarak; gerekli izinler alınarak anket formuyla yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı testler, pearson korelasyon testi ve etkileyen faktörleri belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. Uygulanan ölçeklerden stres ölçeğinde ebeveynlerin puan ortalamaları 54.28±8.37, aile merkezli bakım ölçeğinde puan ortalamaları 85.76±16.30'dur. Destek, İşbirliği ve Saygı alt boyutu puan ortalamaları sırası ile 39.81±8.39, 32.72±6.90, 13.22±2.39'dur . Ebeveynlik rolü, eş mesleği ve daha önce hastane yatış öyküsü ile anne baba stres ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin eğitim durumu, yerleşim bölgeleri, meslekleri, çocuğunun yatış tanısı, daha önce hastane yatış öyküsü ve evdeki çocuğun bakımı ile aile merkezli bakım ölçeğinde arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizinde stres ölçeği ile aile merkezli bakım ölçeği ve alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizinde anne baba stres ölçeği ile bağımsız değişkenler arasında orta seviyede negatif ve pozitif korelasyon görülmüştür. Daha önce hastane yatışı olan çocuklarla stres ölçeği arasındaki istatistiksel ilişki anlamlıdır. Aile merkezli bakım ölçeği ile bağımsız değişkenler arasında orta seviyede negatif ve pozitif korelasyon görülmüştür. Çocuğun yaşı ve daha önce hastane yatış öyküsü olan çocuklarla aile merkezli bakım ölçeği arasındaki istatistiksel ilişki anlamlıdır. Çocuk yoğun bakım ünitelerinde aile merkezli bakım uygulamalarının arttırılması ve standartlaştırılması, ailelere ayrılan vaktin ve desteğin arttırılması aile stresini minimuma indirme açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The research is descriptive in order to measure the stress levels of parents whose children are treated in the intensive care unit and to determine their evaluations regarding family-centered care. The sample number was determined as 80 parents with the G-Power program. The data were obtained by using the personal information form, the Parental Stress Scale and the Family-Centered Care Evaluation Scale; The necessary permissions were obtained and the questionnaires were collected face to face. Descriptive tests, pearson correlation test and regression analysis were used to determine the influencing factors in the analysis of the data. The mean scores of the parents in the stress scale, one of the scales applied, were 54.28±8.37, and the mean score in the family-centered care scale was 85.76±16.30. Support, Cooperation and Respect sub-dimension mean scores were 39.81±8.39, 32.72±6.90, 13.22±2.39, respectively. A significant relationship was found between parenting role, spouse occupation, previous hospitalization history and parent stress scale. A significant relationship was found between the education level of the parents, their residential areas, their occupations, the diagnosis of their child's hospitalization, the history of previous hospitalization, and the care of the child at home in the family-centered care scale. In the correlation analysis, a positive and significant relationship was found between the stress scale and the family-centered care scale and its sub-dimensions. In the regression analysis, a moderate negative and positive correlation was observed between the parental stress scale and the independent variables. The statistical relationship between the children with previous hospitalization and the stress scale is significant. There was moderate negative and positive correlation between the family-centered care scale and the independent variables. The statistical relationship between the age of the child and children with a previous hospitalization history and the family-centered care scale is significant. Increasing and standardizing family-centered care practices in pediatric intensive care units, increasing the time and support allocated to families are important in terms of minimizing family stress.