Makine öğrenmesi yardımıyla online eğitim kurum satışlarının tahmin edilmesi ve COVID-19 pandemisinin etkisinin incelenmesi
Forecasting of the sales of an online education organization by using machine learning methods and an investigation of the effect of COVID-19 pandemia
- Tez No: 672977
- Danışmanlar: DOÇ. ŞÜKRAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde eğitimde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Teknolojinin etkisiyle eğitim, teknolojik araçlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu durum yeni bir sektörün doğmasını sağlamıştır. Artık kişiler eğitim aracı olarak online (uzaktan) platformları kullanmaya başlamıştır. 2019 yılında ortaya çıkan COVID-19 virüsünün sebep olduğu pandemi nedeniyle pek çok eğitim kurumu eğitimlerini online (uzaktan) gerçekleştirmek zorunda kalmıştır. Pandemi etkisiyle oluşan durum kullanıcıların eğitim tercihlerinin değişmeye başladığını göstermektedir. Bu çalışmada online (uzaktan) eğitim kurumuna ait kullanıcı sayısından oluşan mevcut veri makine öğrenmesi yardımıyla analiz edilmiş ve COVID-19 salgınının online (uzaktan) eğitim sektörüne olan etkisi incelenmiştir. Yapay Sinir Ağları ve farklı regresyon çeşitleri kullanılarak tahmin modelleri kurulmuştur. Bu modeller yardımıyla online (uzaktan) eğitim kurumu için satış tahminleri yapılmıştır. Makine öğrenmesi yöntemleri önce tek değişkenli halde uygulanmış olup sonrasında çok değişkenli olarak uygulanmış ve uygulanan yöntemlerin hata testleri yapılmıştır. Çalışmada modellerin eğitilişi, test edilişi ve tahmin süreci hakkında bilgiler mevcuttur. Çalışmanın sonucunda online (uzaktan) eğitim kurumuna ait veri seti kullanılarak satış tahmini gerçekleştirilmiş ve COVID-19 pandemisinin kurum satışına etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sale prediction plays vital role for every company. Companies make decisions based on these predictions to plan their future and investments. Various data and techniques are used in predicting to do plans to the future. In this study, including number of user data of one of the leading online education platforms of Turkey was used and COVID-19 data obtained from the outbreak were analyzed. In today's world, different methods are used in education. Developing technology transforms education. This technological revolutions led to the birth of a brand new sector. Now, people have started to use online platforms as educational tools. Due to the pandemic caused by the COVID-19 virus that emerged in 2019, many educational institutions had to conduct their trainings online (remotely). The situation caused by the pandemic shows that the educational preferences of the users have started to change. In this study, the current data consisting the number of users belonging to the online education platform was analyzed via the machine learning and the effect of the COVID-19 outbreak on the online education industry was examined. Prediction models were established using Artificial Neural Networks and different regression types.