Sigaranın bireylerin periodontal hastalık ve diş eti oluğu sıvısı pentraxin 3, IL-1β ve VEGF seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking on periodontaldisease and gingival crevicular fluid pentraxin 3, il-1βand VEGF levels of individuals
  1. Tez No: 802820
  2. Yazar: VESİLE ÇEVİKARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sigara, periodontal hastalıkların derecesinde, şiddetinde ve prevalansında rol oynayan önemli bir risk faktörüdür. Çalışmamızın amacı; sigaranın, periodontal sağlıklı ve periodontitis hastalarının DOS PTX3, IL-1β ve VEGF seviyeleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi ve periodontal sağlık ve periodontitis durumunda markır düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmamıza; periodontal sağlıklı 40 hasta (20 sigara kullanan (P-,S+) ve 20 sigara kullanmayan (P-,S-)) ve periodontitisli 40 hasta (20 sigara kullanan (P+,S+) ve 20 sigara kullanmayan (P+,S-)) olmak üzere toplam 80 hasta dahil edildi. Her grubun demografik verileri alınarak, klinik periodontal değerlendirilmeleri yapıldı. Son olarak bireylerden diş eti oluğu sıvısı toplanıp biyokimyasal ve istatistiksel analizleri yapıldı. Çalışmamızın bulgularına göre; sigara içen ve içmeyen gruplar arasında klinik periodontal parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Sigara içen periodontal sağlıklı gruptaki PTX3 ortalama değeri, sigara içmeyen periodontal sağlıklı ve sigara içen periodontitis gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Sigara içen periodontitisli bireylerde IL-1β seviyesi, periodontal sağlıklı gruplara ve sigara içmeyen periodontitis grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sigara içen ve içmeyen periodontal sağlıklı bireylerde VEGF seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking is an important risk factor that plays a role in the degree, severity and prevalence of periodontal diseases. The aim of our study is to evaluate the effects of smoking on DOS PTX3, IL-1β and VEGF levels of periodontal healthy and periodontitis patients and to compare the levels of markir in periodontal health and periodontitis. A total of 80 patients, including 40 periodontal healthy patients (20 smokers (P-,S+) and 20 non-smokers (P-,S-)) and 40 patients with periodontitis (20 smokers (P+,S+) and 20 non-smokers (P+,S-)), were included in our study. Demographic data of each group were taken and clinical periodontal evaluations were performed. Finally, the gingival crevicular fluid was collected from the individuals and biochemical and statistical analyses were performed. According to the findings of our study, there was no statistically significant difference in clinical periodontal parameters between the smoking and non-smoking groups. The average PTX3 value in the smoking periodontal healthy group was found to be statistically significantly lower compared to the non-smoking periodontal healthy and smoking periodontitis groups.The level of IL-1β was found to be significantly higher in individuals with periodontitis who smoked compared to the periodontal healthy groups and the non-smoking periodontitis group. There was no statistically significant difference between VEGF levels in smokers and non-smokers with periodontal healthy individuals.