Tütün kullanım bozukluğunun seçici dikkat ve sürdürülebilir dikkat ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between selective attention, sustained attention and tobacco use disorder
- Tez No: 802821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, katılımcıların tütün kullanım bozukluğu (TKB) ile seçici dikkatleri, sürdürülebilir dikkatleri ve dikkat yanlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kesitsel tipte tasarlanan araştırma, Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören 64 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların seçici ve sürdürülebilir dikkatlerini ölçmek için d2 Dikkat Testi, dikkat yanlılıklarını ölçmek için Sigara İçenler için Stroop Testi, nikotin bağımlılık düzeylerini ölçmek için Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, aşerme düzeylerini ölçmek için Sigara İçme Arzusu Ölçeği ve demografik bilgilerini ölçmek için Demografik Bilgiler Formu uygulanmıştır. Yaş ortalaması 20,3 (±0,83) olan katılımcıların %56,2'si kadındır ve %37,5'inin TKB bulunmaktadır. TKB olan bireylerin, TKB olmayanlara göre; sigara ile ilişkili kelimelere, ilişkisiz kelimelerden daha geç cevap verdikleri tespit edilmiştir (p < 0,001). Öte yandan, katılımcıların TKB durumuna göre seçici dikkatleri (p=0,605) ve sürdürülebilir dikkatleri (p=0,563) arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Bağımlılığın karmaşık doğası ve tütün kullanımı ile dikkat arasındaki ilişkiyi inceleyen bu araştırmada; TKB olanların olmayanlara göre sigara ile ilişkili kelimelere verdikleri reaksiyonun hızı, ilişkisiz kelimelere kıyasla daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between tobacco use disorder (TUD) and participants' selective attention, sustained attention and attentional bias. The cross-sectional study has been conducted with 64 participants studying at Atatürk Health Services Vocational School. d2 Test of Attention to measure the selective and sustained attention of the participants, the Smoking Stroop Test to measure their attentional bias, the Fagerström Test for Nicotine Dependence to measure their nicotine addiction levels, Questionnaire of Smoking Urges to measure their craving levels and the Demographic Information Form to measure their demographic information have been used. Mean age of the participants is 20.3 (±0.83), 56.2% are women and 37.5% have TUD.