NON-ST akut koroner sendrom hastalarında hematolojik parametrelerin heart skoruna eklenmesi prognostik değeri arttırır mı?
Does the addition of hematological parameters to the HEART score increase the prognostic value in NON-ST elevation acute coronary syndrome patients?
  1. Tez No: 802837
  2. Yazar: ENAD KENAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP BULUT, DOÇ. DR. SUNA ERAYBAR ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda NSTEMI ve USAP hastalarında prognozun öngörülmesinde hematolojik parametrelerin (lökosit sayısı (WBC), RDW, MPV, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), WBC/MPV oranı (WMO), lenfosit/monosit oranı (LMO), MPV/platelet oranı MPO) etkinliğini değerlendirmeyi, ayrıca hematolojik parametrelerin HEART risk skoru ile olan uyumunu incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir kohort çalışması olup, NSTEMI ve USAP tanısı alan, 18 yaş ve üzeri 442 hasta dahil edilmiştir. 28 günlük takip süresi içerisinde AKS nedeniyle PKG, CABG, ölümcül olmayan MI veya kardiyak nedenli ölüm görülmesi majör istenmeyen kardiyak olay (MACE) olarak tanımlanmıştır. Hematolojik parametrelerin MACE'yi öngörmedeki etkinlikleri ROC eğrisi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 442 hastanın ortalama yaş 60,85± 14,59 yıl iken hastaların %68,8'i (350) erkek olarak saptandı. 28 günlük takipte bu hastaların 252'sinde (%49,51) MACE (CABG, PKG ve kardiyak nedenli ölüm) gözlenmiştir. Hastaların 21'inde (%4,1) ilk 28 günde mortalite gelişirken, 215'ine (%42,2) PKG yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of hematological parameters (white blood cell count (WBC), red cell distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), WBC-to-MPV ratio (WMR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), MPV-to-platelet ratio (MPR)) in predicting the prognosis of patients with non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) and unstable angina pectoris (USAP). Additionally, we aimed to investigate the compatibility of hematological parameters with the HEART risk score. Materials and Methods: This study is a single-center, prospective, observational cohort study that included 442 patients aged 18 years and above, diagnosed with non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) and unstable angina pectoris (USAP). During a 28-day follow-up period, the occurrence of percutaneous coronary intervention (PCI), coronary artery bypass grafting (CABG), non-fatal myocardial infarction (1), or cardiac-related death due to acute coronary syndrome (ACS) was defined as major adverse cardiac events (MACE). The effectiveness of hematological parameters in predicting MACE was compared using receiver operating characteristic (ROC) curves. Results: The mean age of the 442 patients included in the study was 60.85 ± 14.59 years, and 68.8% (350) of the patients were male. During the 28-day follow-up period, MACE (CABG, PCI, and cardiac-related death) was observed in 252 patients (49.51%). Mortality occurred in 21 patients (4.1%) within the first 28 days, and PCI was performed in 215 patients (42.2%). At the time of admission, significant associations were found between WBC, PDW, neutrophil count, NLO, and WMO with short-term mortality.