Akut miyokard infarktüsü'nün ilk saatlerinde görülen otonomik bozukluklar ve infarktüs lokalizasyonu ile ilişkileri
  1. Tez No: 80287
  2. Yazar: CENGİZ DAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-53- Ö Z E T Çalışmamızda, belirtilerin başlamasından itibaren ilk 6 saat içinde Koroner Bakım Unitesi'ne yatırılan 185 akut miyo kard infarktüsü vak'ası incelendi. Bu vak'alarda infarktüsün ilk saatlerinde oluşabilen otonomik bozukluklar ve bu otonomik bozuk lukların infarktüs lokalizasyonu ile ilişkisi araştırıldı. 185 akut miyokard infarktüslü vak'anın 51'i {% 27.6) nor mal kalp hızı ve kan basıncına sahip iken, 7 3 hasta (% 39.5) sempatik aşırı aktivite, 61 hasta (% 32.9) parasempatik aşırı ak- tivite şeklinde olmak üzere toplam 134 hasta (% 72.4) otonomik bozukluklar göstermiştir. Anterior miyokard infarktüs ' lü 105 hastanın 76'sında (?o72.4) otonomik fonksiyon bozukluğu meydana gelmiştir. Bu vak'aların 67'si (?o 63.8) sempatik, 9'u ise ( % 8.6) parasempatik aşırı ak tivite belirtileri göstermiştir. Anterior infarktüs vak'alarında otonomik bozukluklar içinde en fazla taşikardi+hipertansiyon göz lenmiştir (% 25.7). inferior miyokard infarktüs'lü 80 hastanın 22'sinde (°o 27.5) normal kalp hızı ve kan basıncı gözlenirken, 52' si (% 65) para sempatik, 6'sı (?o 7.5) sempatik aşırı aktivite şeklinde olmak üze re 58 hastada {% 72.5) otonomik fonksiyon bozukluğuna bağlı anor mal kalp hızı ve/veya kan basıncı tesbit edilmiştir. Inferior in--54- farktüs'lü hasta en sık gözlenen otonomik bozukluk, bradikar- di+hipotansiyondur (?o 31.25) Bu çalışma, A.M.I.'nden erken ölümlerin en büyük nedeni olan ventriküler fibrilasyona zemin hazırlıyan otonomik bozuk lukları n*-in-f a v k t üs ün ilk saatlerinde büyük bir sikli k.l a« g ö jt ü L--> düğünü ve bu otonomik bozuklukların anterior infarktüs'te sem patik, inferior infarktüs'te ise parasempatik aşırı aktivite şeklinde olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-55- SUMMARY 185 cases of Acute Myocardial Infarction who were hos pitalized and treated in the Coronary Care Unit of Şişli Etfal Hospital within the first six hours after the attack were re viewed. The autonomic disturbances that take place in first hours of infarction and the relation of autonomic disturbances with the localization of infarction had been searched. Although 51 (?o 27.6) of 185 A.M.I, cases had normal heart rate and blood pressure, 73 {% 39.5) patients had sympathetic overactivity, 61 patients {% 32.9) had parasympathetic overacti vity which total up to 134 (?o 72.4) autonomic disturbance cases. 76 (?o 72.4) of 105 anterior myocardial infarction patients had autonomic disfunction. 67 {% 63.8) of these cases had shown sympathetic overactivity symptoms and 9 (% 8.6) had shown para sympathetic overactivity symptoms. Mostly tachycardia + hyper tension ( ?o 25.7) had been observed in autonomic disturbances of anterior myocardial infarction cases. Although 22 (?o 27.5) of 80 inferior myocardial infarction patients had shown normal heart rate and blood pressure, 58 (%72.5) patients had shown anormal heart rate and/or blood pressure rela ted to autonomic disturbances of which 52 {% 65) were parasym pathetic overactivity and 6 (?a 7.5) were sympathetic overactivity-56- Bradycardia+hypotension (% 31.25) was the most observed autonomic disturbance of the patients with inferior infarction. This study showed that autonomic disturbances that prepa re a base to ventricular fibrillation which is the most important cause of the early-mortality.., from A.M.I, is seen with, great fre quency during the first hours of infarction. It had been also observed that this autonomic disturbances were sympathetic over activity during anterior infarction and parasympathetic overac tivity during inferior infarction.