İnmeli hastaların evde bakımında sanal gerçeklik uygulaması ile yapılan ayna terapisinin motor-duyu kazanımları ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of mirror therapy with virtual reality application on motor-sensory gains and quality of life in home care of stroke patients
  1. Tez No: 802875
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK ÇAPIK, DOÇ. DR. FATİH BAYGUTALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma, inmeli hastaların evde bakımında sanal gerçeklik modülü ile yaptırılan ayna terapisinin motor-duyu kazanımları ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma çift kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma, Haziran 2021-Mart 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fizik tedavi servisine inme sonrası üst ekstremitede hareket kaybı tanısı ile başvuru yapan bireyler oluşturmuştur. Örneklemini ise 30 deney, 30 kontrol grubunda olmak üzere randomize olarak atanan 60 kişi oluşturmuştur. Çalışmada hemşirelik girişimi, haftada 3 gün 30 dakika 4 hafta boyunca katılımcıların evlerinde klasik ayna terapisi ve sanal gerçeklik modülü ile yaptırılan terapisi uygulamasıdır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Brunnstrom Motor-Duyu Evrelemesi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 25.0 paket programında ki-kare, bağımsız t testi, bağımlı t testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of mirror therapy with virtual reality module on motor-sensory gains and quality of life in home care of stroke patients. Material and method: This study is a double-blind, randomised controlled experimental study. The study was conducted between June 2021 and March 2023. The population of the study consisted of individuals who applied to Erzurum Atatürk University Health Application and Research Centre Physical Therapy Service with the diagnosis of loss of movement in the upper extremity after stroke. The sample consisted of 60 individuals randomly assigned to 30 experimental and 30 control groups. The nursing intervention in the study was the application of classical mirror therapy and virtual reality module in the homes of the participants for 30 minutes 3 days a week for 4 weeks. The data of the study were collected using the Descriptive Information Form, Brunnstrom Motor-Sensory Staging and SF-36 Quality of Life Scale. Chi-square, independent t-test, dependent t-test were performed in SPSS 25.0 package programme.