Evde bakımda inmeli hastalara bakım verenlere yapılan disfaji yönetimi eğitiminin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of dysphagia management training provided to caregivers of stroke patients in home care
- Tez No: 878715
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Deneysel nitelikteki randomize kontrollü çalışma, evde bakımda inmeli hastalara bakım verenlere yapilan disfaji yönetimi eğitiminin etkilerinin değerlendirlmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada örneklem sayısı güç analizi ile belirlendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar basit randomizasyon tekniği ile müdahale (n=42) ve kontrol (n=42) gruplarına atandı. Çalışmada, veriler Kişisel Bilgi Formu, Mini Nutrsiyonel Değerlendirme Testi Kısa Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu ve İnmeli Hastalarda Disfaji Yönetimi Bilgi Formu kullanılarak toplandı. Her iki gruba da 0., 1. ve 3. aylarda anket formları uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, ortalamalar, bağımsız t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, Pearson korelasyon testi ve Bonferroni testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This experimental randomized controlled study was conducted to evaluate the effects of dysphagia management training given to caregivers of stroke patients in home care. The number of samples in the study was determined by power analysis. Patients who met the inclusion criteria were assigned to intervention (n=42) and control (n=42) groups using a simple randomization technique. In the study, data were collected using the Personal Information Form, Mini Nutritional Assessment Test Short Form, Zarit Caregiving Burden Scale, SF-36 Quality of Life Scale Short Form and Dysphagia Management Information Form in Stroke Patients. Survey forms were administered to both groups at 0, 1 and 3 months. In evaluating the data; Percentages, means, independent t test, analysis of variance in repeated measurements, Pearson correlation test and Bonferroni test were used.