Yoğun bakım ünitesinde takip edilen sepsis tanılı hastaların plazma fibrinojen düzeylerinin mortalite ile ilişkisi
The relationship of plasma fibrinogen levels and mortality of patients with sepsis followed in the intensive care unit
  1. Tez No: 802902
  2. Yazar: OKTAY İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN, UZMAN EBRU KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Sepsis dünya genelinde her yıl çok sayıda hastanın etkilendiği mortaliteyle yakından ilişkisi olan klinik bir tablodur. Sıklıkla enfeksiyonla ilişkili olan bu durum yanık gibi nonenfeksiyöz nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Sepsis aynı zamanda dissemine intravasküler koagülasyon (DİK) ile karşılıklı ilişkisi bulunan bir durumdur. Fibrinojen karaciğerden salgılanan bir koagülasyon faktörüdür. Karaciğer yetmezliği, kardiyak hastalıklar, maligniteler ve bazı kemoterapi ilaçları fibrinojen seviyesini etkileyebilmektedir. Özellikle fibrinojen sepsise bağlı olarak azalma eğilimindedir. Bu durum özellikle sepsise bağlı gelişen DİK tablosunda kritik bir öneme sahiptir. Materyal metot: Kanuni Sultan Süleyman hastanesi anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatmış olan 18-90 yaş arasındaki 80 hastada retrospektif olarak yapılan bu çalışmada 0.ve 3.günlerde ölçülmüş olan fibrinojen, platelet, WBC, INR, aPTT, CRP, prokalsitonin değerleri ile birlikte SOFA ve ISTH skorları toplanmış ve mortalite ile olan ilişkileri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 for kullanılarak yapılmıştır. Fibrinojen trendine göre hastalar 3 gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sepsis is a clinical picture closely associated with mortality that affects a large number of patients worldwide every year. This condition, which is frequently associated with infection, can also develop due to noninfectious causes such as burns. Sepsis is also associated with disseminated intravascular coagulation (DIC). Fibrinogen is a coagulation factor secreted from the liver. Liver failure, cardiac diseases, malignancies and some chemotherapy drugs may affect fibrinogen levels. Especially fibrinogen tends to decrease due to sepsis. This is of critical importance especially in sepsis-associated DIC. Material and method: In this retrospective study of 80 patients aged 18-90 years who were hospitalized in the anesthesiology and reanimation intensive care unit of Kanuni Sultan Süleyman Hospital, fibrinogen, platelet, WBC, INR, aPTT, CRP, procalcitonin, SOFA and ISTH scores measured on days 0 and 3 were collected and their relationships with mortality were compared. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0 for. Patients were divided into 3 groups according to fibrinogen trend.