Türkiye'de yerel yönetimlerin denetimine ilişkin bir öneri: Yerel ombudsman
A recommendation on supervision of local governments in Turkey: Local ombudsman
- Tez No: 802929
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişim ve gelişmelere paralel olarak kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Kamu yönetiminin gelişmesi ve yaygınlaşması, kamu hizmetleri alanında devlet anlayışının değişmesi ile birlikte yönetimi karmaşıklaştırmış ve ona yeni görevler yüklemiştir. Bu nedenle Avrupa Birliği'ne girme sürecinde olan Türkiye'nin devletin kamu hizmeti yükümlülüklerini yeniden değerlendirmesi ve vatandaşların idareye yönelik şikayetlerini en aza indiren bir yönetim anlayışı oluşturması gerekmektedir. Bu sebeple Türkiye'de ihtiyaç duyulan, sorunlara etkin ve hızlı çözümler getiren, şikayetleri araştıran ve toplumun işleyişine ilişkin önerilerde bulunan, yargı denetimini güçlendiren, önündeki engellerin kaldırılmasına yardımcı olan ve birçok ülkede başarıyla uygulanan bir ombudsmanlıktır. Çalışmamızda da bu durum ele alınmış olup Türkiye ye uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the changes and developments in the world and in Turkey in recent years, the need for restructuring of public administration is increasing day by day. The development and expansion of public administration, along with the change in the understanding of the state in the field of public services, complicated the administration and gave it new tasks. For this reason, Turkey, which is in the process of joining the European Union, needs to re-evaluate the public service obligations of the state and create a management approach that minimizes the complaints of the citizens against the administration. For this reason, what is needed in Turkey is an ombudsman office that provides effective and fast solutions to problems, investigates complaints and makes suggestions regarding the functioning of society, strengthens judicial review, helps to remove obstacles in front of it, and is successfully implemented in many countries. In our study, this situation was also discussed and its applicability to Turkey was examined.