Impact of exchange rate voltality on economic growth: Evidence from Turkey case
Döviz kuru oynaklığının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye örneğinden kanıtlar
- Tez No: 802930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hem uluslararası ticaret hem de herhangi bir ülkenin ekonomik gelişimi üzerinde etkisi olan önemli bir makroekonomik yön döviz kurudur. Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme oranı, bir ülkenin ekonomik çıktısında meydana gelen artış düzeyidir ve bu oran tam olarak ne kadar hızlı olduğunu belirler. bir ülke ekonomisi büyüyebilir. Birçok ülke büyüme oranını hesaplamak için reel GSYİH kullanır. Döviz kurunun GSYİH üzerindeki etkisini incelemek çok önemlidir. Bu tez, döviz kuru dalgalanmasının 1999'dan 2021'e kadar Türkiye'nin ekonomik gelişimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Türkiye'de 1999'dan 2021'e uzanan aralıklı iki zaman serisi verisinin yirmi üç yıllık gözlemini aldık. Döviz kuru oynaklığı ile ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkileri incelemek için Granger nedensellik testi ve basit regresyon modelleri kullanılmıştır. Döviz kuru oynaklığı ile ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişki için akla gelebilecek tek bir yol vardır ve ampirik kanıtlar, döviz kuru oynaklığının Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A significant macroeconomic aspect that has an impact on both international trade and any nation's economic development is the exchange rate.Gross domestic product (GDP) growth rate is the level of increase that occurs in a country's economic output, and this rate determines exactly how fast a country's economy can grow. Many countries use real GDP to calculate the growth rate. It is very important to study the effect of the exchange rate on the GDP. This thesis looks at the impact of exchange rate fluctuation on Turkey's economic development from 1999 to 2021. We have taken Twenty- three annual observations of two time series data with interval period extend from 1999 to 2021 in Turkey. The Granger causality test and simple regression model were used to examine the causal linkages between foreign exchange rate volatility and economic growth. There is only one conceivable path for the causal relationship between exchange rate volatility and economic growth, and empirical evidence indicates that exchange rate volatility has a negative and statistically significant influence on Turkey's economic growth.