Multiple sklerozlu hastalarda ev egzersiz programının çeşitli parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of home exercise program on various parameters in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 802969
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı Multiple Sklerozlu (MS) hastalarda 8 haftalık ev egzersiz programının yorgunluk, denge, yürüyüş, kognisyon, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Relapsing Remitting MS tanısı alan 60 hasta (33 kadın, 27 erkek) kontrol (n=20), egzersiz broşürü (n=20) ve egzersiz videosu (n=20) olmak üzere randomize üç gruba ayrıldı. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Egzersiz programı öncesinde ve sonrasında değerlendirme yapıldı. Değerlendirme parametrelerini Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 25 Adım Yürüme Testi (25AYT), MS için Kısa Uluslararası Kognitif Değerlendirme (BICAMS), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği-54 (MSYKÖ-54) oluşturdu. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 35.71±9.20 yıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre egzersiz gruplarının BDÖ, YŞÖ, 25AYT, ZKYT, HADÖ depresyon alt ölçeği skorlarında anlamlı fark görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of an 8-week home exercise program on fatigue, balance, gait, cognition, depression, anxiety, and quality of life in patients with Multiple Sclerosis (MS). Sixty patients diagnosed with Relapsing Remitting MS (33 women, 27 men) were randomly divided into three groups: control (n=20), exercise brochure (n=20), and exercise video (n=20). The patients' sociodemographic and clinical characteristics were recorded. Assessments were made before and after the exercise program. Evaluation parameters consisted of the Fatigue Severity Scale (FSS), Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go Test (TUG), 25-Foot Walk Test (25FWT), Brief International Cognitive Assessment for Multiple Sclerosis (BICAMS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and Multiple Sclerosis Quality of Life-54 (MSQOL-54). The statistical analysis of the data was performed using the SPSS 22.0 program. The mean age of the patients was 35.71±9.20 years. The results of the study showed significant differences in the BBS, FSS, 25FWT, TUG, and HADS depression subscale scores of the exercise groups (p0.05).