Multipl Skleroz'lu hastalarda vestibüler rehabilitasyonun yürümenin kinetik ve kinematik parametrelerine etkisi
Effect of vestibular rehabilitation on kinetic and kinematic parameters of gait in patients with Multiple Sclerosis
- Tez No: 875852
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı Multipl Skleroz (MS) hastalarında vestibüler rehabilitasyon programının konvansiyonel egzersiz programına kıyasla yürümeye ve çift görevli yürümeye ait kinetik ve kinematik parametreler üzerindeki etkisini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 22 gönüllü MS hastası (25-60 yaş aralığında, 3,5≤EDSS≤6,5) dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak vestibüler rehabilitasyon (VR) grubu ve konvansiyonel egzersiz (KE) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. VR grubuna adaptasyon, habitüasyon, substitusyon, postural kontrol, mobilite ve denge egzersizlerini içeren bir vestibüler fizyoterapi programı uygulanırken; KE grubuna germe, kuvvetlendirme, postur, denge egzersizlerini içeren geleneksel fizyoterapi programı uygulandı. Her iki grubun da tedavisi sekiz hafta süreyle, haftada iki gün 45 dakika seans süresi ile klinik ortamda fizyoterapist gözetiminde ve haftada bir gün ev programı olarak yürütüldü. Çalışmanın primer ölçütü olan yürüme, 3 Boyutlu Yürüme Analizi ile değerlendirildi. Katılımcılar, hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası tek görev yürüme, motor görevli yürüme ve kognitif görevli yürüme olarak üç farklı şekilde yürütülerek değerlendirildi. Ayrıca katılımcılara sekonder değerlendirme ölçütü olarak 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT), 10 Metre Yürüme Hızı Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TADT), Görsel Keskinlik Testi ve Baş Dönmesi Engellilik Envanteri de uygulandı. İstatistiksel analizde SPSS 29.0 versiyonu kullanıldı ve tüm istatistiksel testlerde p0,05).
Özet (Çeviri)
[The aim of our study was to evaluate the effect of a vestibular rehabilitation programme compared to a conventional exercise programme on kinetic and kinematic parameters of gait and dual-task gait in patients with Multiple Sclerosis (MS). The study included 22 volunteer patients with MS (age range 25-60 years, 3.5≤EDSS≤6.5). Participants were randomly divided into two groups: vestibular rehabilitation (VR) group and conventional exercise (CE) group. The VR group received a vestibular physiotherapy programme including adaptation, habituation, substitution, postural control, mobility and balance exercises, while the CE group received a conventional physiotherapy programme including stretching, strengthening, posture and balance exercises. The treatment of both groups continued for eight weeks, two days in a week for 45 minutes under the supervision of a physiotherapist in the clinic and one day in a week as a home programme. Gait assessment of the participants, the primary outcome measure of the study, was performed with 3D Gait Analysis. Before and after treatment, the gait of participants was evaluated in three different ways single task, motor task, and cognitive task. In addition, 2 Minute Walking Test (2MWT), 10 Meter Walking Speed Test, One-leg Standing Test (OLST), Visual Acuity Test and Dizziness Handicap Inventory were also applied in the evaluation of the participants as a secondary assessments. SPSS version 29.0 was used in statistical analysis and p0.05).