Elit güreşçilerde akut sıvı kaybının bazı fiziksel, fizyolojik ve performans parametrelerine etkisi
The effects of acute dehydration on some physical, physiological and performance parameters in elite wrestlers
  1. Tez No: 802971
  2. Yazar: SAMET KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmanın amacı güreşçilerde akut sıvı kaybının bazı fiziksel, fizyolojik ve performans parametrelerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma, yaşları 18-22 olan aktif güreş yapan 24 gönüllü erkek güreşçi ile yapılmıştır. Araştırma deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere rasgele iki grup şeklinde planlanmıştır. Araştırmanın deney grubuna kilo düşme antrenmanı yaptırılırken kontrol grubuna normal antrenman ısınması uygulanmıştır. Test ve ölçümler sonrasında sporcuların toparlanması için 16 saatlik dinlenme süresi verilmiş ve çalışmanın başındaki test ve ölçüm protokolü tekrar uygulanmıştır. Araştırmada antrenmanlardan önce ve sonra vücut hidrasyon düzeyleri, reaksiyon zamanı, dikey sıçrama, pençe kuvveti ve denge testleri uygulanarak akut sıvı kaybının etkileri araştırılmıştır. Grup içi karşılaştırmalar bağımlı örneklem t-test ile gruplar arası karşılaştırmalar ise bağımsız örneklem t-test ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of acute fluid loss on some physical, physiological and performance parameters in wrestlers. Active and trained 24 male wrestlers, aged 18-22, voluntarily participated in this study. Participants were randomly divided into two groups as experimental (n=12) and control (n=12). While experimental group was given weight loss training, normal training warm-up was applied to control group. After tests and measurements, 16-hour rest period was given to athletes for recovery and the protocol at the beginning of the study was reapplied. The effects of acute fluid loss were investigated by applying body hydration levels, reaction time, vertical jump, claw strength and balance tests before and after training. Intragroup comparisons were analysed with dependent sample t-test; intergroup comparisons were analysed with independent sample t-test.