Sleeve gastrektomi yapılan hastalarda çıkarılan mide hacminin ve kullanılan stapler sayısının hasta takibine etkisi
The effect of the resected gastric volume and the number of staplers used on the follow-up of patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 802976
  2. Yazar: CEREN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET CELAL KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ Laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalarda çıkarılan mide hacmi ve kullanılan stapler sayısının postoperatif hasta takibiyle ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma 2018- 2022 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde obezite tanısıyla laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) yapılan ve bir yıllık takiplerini tamamlayan 407 hastanın retrospektif olarak taranmasıyla oluşturuldu. Çalışmamız önceden planlandığından rezeke edilen mide hacimleri peroperatif olarak ölçülerek kaydedildi. Hastaların çıkarılan mide hacmi GRV (725 ml (üstü ve altı)), stapler sayısı (SF, grup 1; 5, grup 2; 6, grup 3; 7 ve 8 adet stapler atılan hastalar), ve GRV/SF (103,57 (üstü ve altı)) oranlarına göre gruplara ayrılarak, bu değerlerin hasta takibi, komplikasyonlar ve operasyon başarısına etkileri karşılaştırıldı. BULGULAR Erkek cinsiyet ile 725ml üstü çıkarılan mide hacmi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu saptadık (p=0,042).
Özet (Çeviri)
AIM The aim of this study is the relationship between the resected gastric volume and the number of staplers used in patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy with postoperative patient follow-up. MATERIALS AND METHODS This study was created by retrospectively scanning 407 patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) with the diagnosis of obesity at the Kanuni Sultan Süleyman Health Practice and Research Center General Surgery Clinic between 2018 and 2022 and completed their one-year follow-up. Since our study was planned in advance, the resected gastric volumes were measured and recorded peroperatively. Stomach volume of patients removed GRV (725 ml (over and below)), number of staples (SF, group 1; 5, group 2; 6, group 3; 7 and 8 stapled patients), and GRV/SF (103.57) (above and below)) were divided into groups according to their rates, and the effects of these values on patient follow-up, complications and operation success were compared. RESULTS We found a significant relationship between male gender and gastric volume over 725 ml (p=0.042).