Yumuşak doku sarkomlarında sınır paradigması
Border paradigm in soft tissue sarcoma
  1. Tez No: 802975
  2. Yazar: İSMAİL AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAPUKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada amacımız ekstremitelerde görülen yumuşak doku sarkomlarında cerrahi sınırın prognoz üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç-Yöntem: 2016 ile 2020 tarihleri Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği' ne başvuran, yapılan fizik muayene ve görüntülemeler sonucunda yumuşak doku sarkomu tanısı alan ve opere edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu süreç içerisinde tanı konan 75 hastaya ulaşıldı. Çalışmanın dışlama kriterleri sonrasında 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Hastaların cerrahi öncesinde hesaplanan“Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA)”skoru kaydedildi. Her hastanın tümör volümü ölçüldü ve not edildi. "Amerikan Kanser Komitesi (AJCC)'' evrelemesine göre tümörün evresi belirlendi. Hastaların patoloji raporlarında belirtilen tümör histolojileri not edildi. Çalışmamızda her hastamızın cerrahi sınırı negatif idi. Cerrahi marjin 1 mm altı ve 1 mm üstü olarak gruplandırıldı. Daha sonra uygulanan cerrahinin tipi, hastaların takip süresi, preop ve postop dönemde aldıkları kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, cerrahi sonrası nüks, metastaz ve mortalite gibi prognostik faktörler çalışmada değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 60 hastanın yaş ortalaması 49,07±21,61 yıl, şikâyet süresi 6,5±5,55 ay, tümör çapı ortalaması 12,008x8,575x6,020 cm idi. Histopatolojik tanı dağılımına bakıldığında çalışmaya dahil edilen 60 hastanın %30' unun sinovyal sarkom, %15'inin pleomorfik sarkom, %11,5'inin miksofibrosarkom, %10'unun LMS, %8,4'ünün fibrosarkom tanısı aldığı görüldü. AJCC evrelerinin dağılımına bakıldığında hastaların %28,3'ünün 3B, %21,7'sinin 4, %20'sinin 3A, %18,3'ünün 2, %6,7'sinin 1A, %5'inin 1B evresinde olduğu görüldü. Çalışmamızda nüks %18, metastaz %23,3 ve mortalite oranları %26,6 bulunmuştur. Sonuç: Bulgularımız yumuşak doku sarkomlarında cerrahi sınır negatif iken marjin mesafesinin hastaların prognozuna etkisinin olmadığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to investigate the effect of surgical margin on prognosis in soft tissue sarcomas of the extremities. Material-Methods: Patients who applied to Adana Numune Training and Research Hospital and Adana City Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between 2016 and 2020, who were diagnosed with soft tissue sarcoma as a result of physical examination and imaging and were operated on, were included in the study. During this process, 75 patients diagnosed were reached. After the exclusion criteria of the study, 60 patients were included in the study. The ages and genders of the patients were recorded. The“American Society of Anesthesiology (ASA)”score, which was calculated before the surgery, was recorded. The tumor volume of each patient was measured and noted. The stage of the tumor was determined according to the ''American Cancer Committee (AJCC)'' staging. Tumor histologies stated in the pathology reports of the patients were noted. In the study, prognostic factors such as the type of surgery performed, the follow-up period of the patients, the chemotherapy and radiotherapy treatments they received in the preoperative and postoperative period, postoperative recurrence, metastasis and mortality were evaluated in the study. Results: The mean age of the 60 patients included in the study was 49.07±21.61 years, the duration of the complaint was 6.5±5.55 months, and the mean tumor diameter was 12,008x8.575x6,020 cm. Considering the histopathological diagnosis distribution, it was seen that 30% of the 60 patients included in the study were diagnosed with synovial sarcoma, 15% with pleomorphic sarcoma, 11.5% with myxofibrosarcoma, 10% with LMS, and 8.4% with fibrosarcoma. Considering the distribution of AJCC stages, 28.3% of the patients were 3B, 21.7% 4, 20% 3A, 18.3% 2, 6.7% 1A, 5% 1B. seen. In our study, recurrence rates were 18%, metastases were 23.3%, and mortality rates were 26.6%. Conclusion: In our study, the surgical margins of each of our patients were negative, and the surgical margin was grouped as less than 1 mm and above 1 mm. Our findings revealed that while the surgical margin is negative in soft tissue sarcomas, the margin distance has no effect on the prognosis of the patients.