Çocuk suçluluğunda toplum temelli müdahalelerin işlevselliğinin gelişimsel açıdan incelenmesi
A developmental examination of the functionality of community-based interventions in juvenile delinquency
  1. Tez No: 803028
  2. Yazar: ALP ASLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Modern hukuk ve toplum düzeni altında çocukluk bir statü olarak tanımlanmıştır. Çocukluğun statü olarak tanımlanması çocuklara dair düzenlemeler yapılması sonucunu doğurmuştur. Bu çalışmanın amacı da toplumsal temelli müdahale programlarının çocuk suçluluğu ile ilişkisini gelişimsel açıdan incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma nitel araştırma olarak hazırlanmıştır. Fenomenolojik bir araştırma olarak tasarlanan çalışma kapsamında çocuklara yönelik müdahale programı uygulayan 10 uzman ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen ham veriler MAXQDA 2020 programı yardımıyla kodlanmıştır. Elde edilen kodlar kategori ve temalara dönüştürülerek araştırma soruları ışığında yorumlanmıştır. Bulgular: Görüşmelerin analizi sonucunda veriler; müdahale programları, toplumsal yapı, birey olarak çocuk, beceriler ve çocuk suçluluğu olmak üzere beş tema altında toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre uygulanan müdahale programları toplumdan destek alan yapıya sahiptir. Programların devamlılığı için kaynakların sağlıklı yönetilmesi gerekmektedir. Aile, okul, sosyal çevre gibi toplumsal yapı birimleri programların etki gücünü değiştirmektedir. Programların hedefindeki gruplar çocukları çoğunlukla ailenin bir uzvu olarak görmektedir. Bu durum çocuğun birey olarak ihtiyaçlarını karşılayamaması sonucunu doğurabilmektedir. Programların çocuk suçluluğu konusunda etkisinin çoğunlukla ikincil olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocuğun içinde bulunduğu ortama yapılan müdahalelerin çocuğu suça sürüklenmekten koruduğu ifade edilmiştir. Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre toplum temelli müdahale programlarının çocukların aile ilişkilerine, gelişimsel ihtiyaçlarına ve suçtan korunmasına yönelik çözümler ürettiği sonucuna ulaşılmıştır. Müdahale programlarının sorunlara getirdiği çözümler önleyici etki göstererek çocukları suça sürüklenmekten koruyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Childhood has been defined as a status under the modern law and social order. The definition of childhood as a status has resulted in the making of regulations regarding children. The purpose of this study is to examine the relationship between socially based intervention programs and juvenile delinquency from a developmental perspective. Materials and Methods: The study was prepared as a qualitative research. Within the scope of the study, which was designed as a phenomenological research, semi-structured interviews were conducted with 10 experts who implemented an intervention program for children. The raw data obtained as a result of the interviews were coded with the help of the MAXQDA 2020 program. The codes obtained were converted into categories and themes and interpreted in the light of the research questions. Results: As a result of the analysis of the interviews, the data; intervention programs are grouped under five themes: social structure, child as an individual, skills and juvenile delinquency. According to the findings, the intervention programs implemented have a structure that receives support from the society. For the continuity of the programs, it is necessary to manage the resources in a healthy way. Social structure units such as family, school and social environment change the impact power of the programs. The target groups of the programs mostly see children as a member of the family. This may result in the child not being able to meet his individual needs. It has been concluded that the effects of the programs on juvenile delinquency are mostly secondary. It has been stated that the interventions made in the environment of the child protect the child from being dragged into crime. Conclusion: As a result of the evaluation of the findings, it was concluded that community-based intervention programs produced solutions for the developmental needs of children. Situations where developmental problems decrease protect children from being dragged into crime.