Koroner arter hastalığı vakalarında LDL-kolesterol/HDL-kolesterol oranının koruyucu etkisi
  1. Tez No: 80303
  2. Yazar: AKAN CEMAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
- 50 - ÖZET Bu çalışmada Koroner Arter Hastalığında HDL-Koleste- rol ve LDL-Kolesterolün rolü ile LDL-Kolesterol/HDL Koleste rol oranının önemini araştırmak amacıyla 4. Dahiliye Klini ğinde yatarak veya 4. Dahiliye Polikliniğine ayaktan takip ve tetkik edilen 100 koroner arter hastasında, 10 obez (5 ka dın, 5 erkek) ve kontrol grubu olarak seçtiğimiz 10 sağlıklı (5 kadın, 5 erkek) normal kişide, total lipid, total koleste rol, trigliserid ve HDL Kolesterol, LDL-Kolesterol VLDL-Ko- lesterol ve LDL-Kolesterol/HDL-Kolesterol oranı tayinleri yaptık. Koroner Arter Hastalıklı Vakalar İle Obez ve Normal olgularımızdaki LDL-Kolesterol/HDL-Kolesterol oranının diag- nostik açıdan istatistiksel değerlendirilmesi: K.A.H.'lı olgularda normallere göre LDL-Kolesterol/ HDL-Kolesterol oranında ileri derecede anlamlı bir yükselme gözlendi. Sağlıklı kontrollerde HDL-Kolesterolde düşme olmamış tır. LDL-Kolesterol de yükselme % 20 LDL-Kolesterol/HDL-Ko-- 51 - lesterol oranında düşme % 20 bulundu. Obez vakalarda HDL-Ko- lesterolde düşme olmamıştır. LDL-Kolesterolde yükselme % 60, LDL-Kolesterol/HDL-Kolesterol oranında düşme % 90 idi. Buna karşılık incelenen esas 100 koroner arter hastalıklı şahısta sonuçlar şu şekilde ortaya çıktı. HDL-Kolesterol oranında düşme % 12, LDL-Kolesterol yükselmesi % 49, LDL-Kolesterol/ HDL-Kolesterol oranında düşme % 90' dır.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY HDL-Cholesterol, LDL-Cholesterol, VLDL-Cholesterol LDL-Cholesterol/HDL-Cholesterol ratio and also total lipid, trigliserid levels were investigated in 100 cases of coronary artery disease. The findings were compared with 10 obese and 10 healthy subjects. The levels of HDL-cholesterol, LDL-cholesterol and LDL-cholesterol/HDL-cholesterol ratio in healthy subjects, were as follow respectively 66% mg, 128% mg, and 1,83% mg. These levels in obese subjects were as follow: 54,6% mg, 160,2% mg and 3,31% mg. These levels in coronary artery disease were as follow: 55,3% mg, 195% mg and 3,58% mg. The results were compatible with those of medical literatures on the subject.