Kınalı kekliklerin (A. Chuckar) farklı bakım şartlarında yetiştirilmesi ve bazı verim özelliklerinin belirlenmesi
Breeding of red partri̇dges (A. Chuckar) under different care conditions and determination of some production characteristics
- Tez No: 803045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZGÜR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, İnşaat Mühendisliği, Agriculture, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu araştırmada T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, XV. Bölge Müdürlüğüne bağlı Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezindeki entansif şartlarda yetiştirilen kınalı keklikler materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezinde bulunan çok katlı damızlık kafesleri ve 5x5x2.5m ölçülerindeki yer kafesi sistemlerinin karşılaştırılmıştır. Çalışmada kafes ve sürü sisteminde yetiştirilen kınalı kekliklerin yumurta verimi, kuluçka ve yumurta kalite özelliklerini belirlenmesi için yapılmıştır. 36 dişi keklik 24 erkek keklik olacak şekilde kafes ve yer sisteminde olulrutulan bölmelere yerleştrildi. Günde 18 saat aydınlatma ve adlibitum yem ve su verilmiştir. Damızlık kekliklere % 20 ham protein ve 2700 metabolik enerjiye sahip keklik yumurta yemi verilmiştir. Yer ve kafes sitemindeki kınalı kekliklerden elde edilen ortlama 30günlük yumurta verimi, yumurta ağırlığı, döllülük oranı, kuluçka randımanı ve çıkım gücü değerleri sırasıyla; 21.13 ve 13.20 adet, 23.31g ve 22.45 g , % 83.63 ve % 73.22, % 80.76 ve % 62.84 ve % 96.57 ve % 85.82 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, T.C. Ministry of Agriculture and Forestry, XV. Regional Directorate, Red partridges (Alectoris Chukar) grown under intensive conditions in Kapıçam Red Partridge (Alectoris Chukar) Production Center were used as material. In the research, multi-storey breeder cages and ground cage systems of 5x5x2.5m in the Kapıçam Red Partridge (Alectoris Chukar) Production Center were compared. The study was carried out to determine egg yield, hatchability and egg quality characteristics of red partridges grown in cage and herd systems.36 female partridges and 24 male partridges were placed in the compartments formed in the cage and floor system. Lighting and adlibitum feed and water were provided for 18 hours a day. Breeder partridges were fed partridge egg feed with 20% crude protein and 2700 metabolic energy. The average 30-day egg yield, egg weight, fertility rate, hatchability and hatchability values obtained from red partridges in the ground and cage systems are respectively; 21.13 and 13.20 pieces, 23.31g and 22.45g, 83.63% and 73.22%, 80.76% and 62.84% and 96.57% and 85.82%.