Investigation of effect of spacing between lateral square bars on channel bed resistance
Enine kare çubuklar arasındaki boşluğun kanal yatağı direnci üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 803049
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Katı yüzeylerin düzensizliği, yüzey ve akışkan arasındaki sürtünme oluşumunu etkiler. Yüzey düzensizlikleri genellikle kanal tabanındaki sürtünmede artış ve akışkanın enerjisindeki ek kayıp anlamına gelen“pürüzlülük”olarak tanımlanır. Bu yüzden, yüzey parlaklığı birçok mühendislik uygulamasında enerji kaybını azaltmak için önemli bir konudur. Ancak, özel olarak tasarlanmış, amacı akım enerjisini azaltmak olan hidrolik yapılar da vardır. Kanal tabanına büyük ölçekli yapıları makro pürüzlülük elemanı olarak yerleştirmek yaygın bir uygulamadır. Böylece kanal tabanındaki sürtünmenin artışıyla akışkanın enerjisi daha fazla azaltılır. Bu çalışmanın amacı kanal tabanına enine sabitlenmiş kare enkesitli çubukların arasındaki mesafenin enerji kaybına olan etkisini deneysel yöntemler kullanarak incelemektir. Farklı çubuk aralıkları (p=32, 16, 8, 4, 2 cm) incelenmiş ve bir sınıra kadar (p/k=16, k çubuk boyutu), çubuk aralığı azaldıkça taban sürtünmesinin arttığı görülmüştür. Ancak bu limitten sonra aralığın azalması taban sürtünmesini arttırmaz, aksine azaltır.
Özet (Çeviri)
Irregularities of solid surfaces affect the friction between the surface and the flowing fluid. Surface irregularities are generally defined as 'roughness', which implies an increase in bed resistance and additional dissipation from flow energy. Thus, surface finishing is critical in many engineering applications to minimize energy losses. However, there are specially designed hydraulic structures where the purpose is to dissipate the flow energy. A typical application is to place large-scale obstructions on the bed as macro roughness elements so that more flow energy is dissipated by increased bed resistance. This study aims to investigate the effect of spacing between square cross-sectioned bars fixed laterally on the bed of a prismatic laboratory channel on energy dissipation using experimental methods. Different rib spacings, in other words, pitch distances (p=32, 16, 8, 4, 2 cm) have been analysed, and it is found that up to a limit (p/k=16, where k is the square rib dimensions) when rib spacing decreases, bed resistance increases. However, after the limit, decreasing the spacing does not increase the bed resistance but decreases it.