The effects of planning conditions on task-based l2 writing
Planlama şekillerinin görev temelli eğitimde ikinci dil yazma becerisine etkisi
  1. Tez No: 803048
  2. Yazar: ZELİHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yazma gibi üretime dayalı beceriler, ikinci dil öğrenen öğrencilerin çoğu tarafından zor karşılanmaktadır. Başarılı bir çalışma sağlanması için, kendi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan stratejiler üzerine çalışmayı talep edebilirler. Bazı öğrenciler akran ve öğretmenle işbirlikçi plan yapmayı isterken, bazıları da bireysel olarak planlamayı tercih eder. Önceki araştırmalara dayanarak, işbirlikçi planlamanın öğrenci etkileşimini artırması, bunun da yazma kalitesine katkıda bulunacağı öngörülmüştür.Bu çalışmanın amacı, öğretmen liderliğinde, akran liderliğinde ve bireysel planlama koşullarının ikinci dilde yazma üzerinde zorluk, doğruluk ve akıcılık açısından etkilerini araştırmaktır. Bunun yanı sıra, farklı planlama koşulları ile ilgili öğrenci görüşlerini öğrenmek amaçlanmıştır. Çalışma özel bir üniversitenin İngilizce hazırlık programında karma yöntem izlenerek uygulanmıştır. Örneklem (N = 20) yabancı dil olarak İngilizce eğitimi alan ileri düzey hazırlık öğrencilerinden oluşmuş ve veriler öğrenci denemeleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler üzerinden toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, değişik planlama koşullarının deneme kalitesini farklı açılardan geliştirdiğin göstermiş, ikinci dil öğretmenleri ve aktivite tasarımcıları için önemli bulguları ortaya çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
Productive skills such as writing are considered quite challenging by most of the second language learners. For a successful task completion, they tend to demand working on the strategies which best cater for their own needs. While some learners like to plan in co-operation with their peers or a teacher, some of them prefer planning individually. Based on prior research, it was hypothesised that collaborative planning would increase student interaction, which would then improve the essay quality. Therefore, the purpose of the study was to probe into the effects of teacher-led planning, peer-led planning, and individual planning on task-based L2 writing in the measures of complexity, accuracy and fluency. It also aimed to gain insights into the learner perceptions of planning conditions. A mixed method research was conducted at the English preparatory program of a foundation university in Istanbul, and the sample consisted of advanced level freshmen (N = 20). The data collection was conducted through student essays, and semi-structured interviews. The results of the study demonstrated that different planning conditions enhanced the essay quality in various aspects, and the study revealed some practical implications for L2 instructors and task designers.