COVID-19 hastalarında COVID gram kritik hastalık risk skorlaması, 4c mortalite skoru ve CURB-65 pnömoni ciddiyeti skorlama sistemlerinin mortaliteyi öngörmedeki değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the values of COVİD gram critical disease risk scoring, 4C mortality score and CURB-65 pneumonia serious scoring systems in prediction of mortality in COVİD-19 patients
  1. Tez No: 803088
  2. Yazar: MUSTAFA GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Servisine başvuran, Covid-19 tanısı almış (X-ray/BT tutulumu ve PCR pozitif olanlar) farklı yaş gruplarındaki erişkin hastalarda Covid Gram Kritik Hastalık Risk Skorlaması, 4C Mortalite Skoru ve CURB-65 Pnömoni Ciddiyeti Skoru isimli skorlama sistemleri kullanılarak hastalığın mortaliteyi öngörmedeki değerleri karşılaştırılması ve retrospektif olarak araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif bir çalışma olup, hasta verilerine Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nden ulaşıldı. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'nde 11.03.2020 – 25.02.2022 tarihleri arasında Covid-19 tanısı almış (PCR pozitifliği ve X-Ray/BT tutulum mevcudiyeti olan) 18 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Hastaların dosya taramalarından epidemiyolojik verileri (yaş, cinsiyet), özgeçmiş özellikleri (kanser öyküsü, komorbid hastalıklarının sayısı), acil servise kabuldeki radyolojik görüntülemeleri (X-Ray ve/veya Bilgisayarlı Tomografi tutulum varlığı), vital parametreleri (arteriyel kan basıncı, saturasyon, solunum sayısı), klinik bulguları (nefes darlığı, hemoptizi, performans durumu, bilinç düzeyi), bazı biyokimyasal laboratuvar belirteç verileri (nörtofil/lenfosit oranı, direkt bilirubin, üre, CRP, LDH düzeyi) uygun şekilde hazırlanmış formlara kaydedildi. Bu veriler eşliğinde çalışmayı hedeflediğimiz skorlama sistemleri kullanıldı, mortaliteyi öngörmedeki başarı değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmamız geriye yönelik toplam 934 hasta ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, Covid Gram Critical Illness Risk Score, 4C Mortality Score and CURB-65 Pneumonia Severity Score were evaluated in adult patients of different age groups who were diagnosed with Covid-19 (X-ray/CT involvement and PCR positive) admitted to the Emergency Medicine Service of Selcuk University Medical Faculty Hospital. We aimed to investigate the scoring systems retrospectively and compare the values of the scoring systems in predicting mortality related with COVID-19 disease. Materials and Methods: The study is a retrospective study and patient data were accessed from the Hospital Information Management System. Patients aged 18 years and older who were diagnosed with Covid-19 (with PCR positivity and X-Ray / CT involvement) between 11.03.2020 - 25.02.2022 in Selcuk University Faculty of Medicine Emergency Medicine Clinic were included in the study. Epidemiological data (age, gender), background characteristics (cancer history, number of comorbid diseases), radiological imaging (X-Ray and/or Computed Tomography involvement) at admission, vital parameters (arterial blood pressure, saturation, respiration rate), clinical findings (shortness of breath, hemoptysis, performance status, level of consciousness) and some biochemical laboratory marker data (neurophil-to-lymphocyte ratio, direct bilirubin, urea, CRP, LDH levels) were obtained by scanning files and results were recorded in appropriately prepared forms. In the light of these data, the scoring systems that we aimed to study were used, and the success in predicting mortality was evaluated. Results: Our study was conducted retrospectively with a total of 934 patients. The relationship between the prognosis groups (exitus and recovery) and the mortality percentages obtained from the CURB-65 score, 4C mortality score and Covid-Gram score and calculations according to these scores were investigated.