Hastanede yatan COVID-19 hastalarının klinik radyolojik özellikleri ve mortalitenin öngörülmesindeki kriterler
Clinical and radiological characteristics of COVID-19 patients hospitalized and criterias for prediction of mortality
  1. Tez No: 733923
  2. Yazar: EBRU AYKAN MAVİGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmada, COVID-19 nedeniyle yatarak tedavi gören hastaların demografik, radyolojik, klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte tedavi rejimlerini bütünsel olarak değerlendirip, tüm bu faktörlerin ve yatış boyunca bu faktörlerde görülen değişimin hastane içi mortalite, 28 günlük mortalite, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı ve hastalık şiddeti üzerine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Hastalığın progresyonunu öngörme olasılığı yüksek parametreleri belirleyerek klinikte spesifisitesi yüksek, yol gösterici bir mortalite skorlama sistemi oluşturabilmek ikincil amaçlarımızdandır. Gereç ve Yöntem: Mart 2020- Haziran 2020 tarihleri arasında COVID-19 nedeniyle kliniğimizde yatarak tedavi gören 239 hastanın; yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklerinin yanı sıra sigara ve geçirilmiş tüberküloz öyküsü, kan grubu, vücut kitle indeksi (VKİ), komorbidite, vaka türü, temas öyküsü, yatış süresi, hastalık şiddeti, semptom ve semptom süresi, başvuru anındaki radyolojik özellikleri ve uluslararası literatürde kabul görmüş radyolojik skorlamaları, yatış anındaki ateş, saturasyon, dakika nabız ve dakika solunum sayısı ile tansiyonu, yatışın 5-7.günündeki radyolojik değişimi, ateş yüksekliğinin süresi, saturasyon takipleri, hemogram, biyokimya ve koagülasyon parametreleri, yoğun bakım ihtiyacı, hastanede gelişen/hastane içi ve 1 aylık mortalite oranı, verilen tedavi, solunum desteği ihtiyacı, yatış qSOFA, 4C (Coronavirus Clinical Characterisation and Consortium) mortalite ve COVID-GRAM kritik hastalık skoru gibi verileri hastane bilgi yönetim sistemi ve e-nabız sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 56.30±15.48 olan 239 hasta dahil edildi. Bunların 150'si (%62.8) erkek, 89'u (%37.2) kadındı. Vaka fatalite oranı %10,9 (26 hasta), 28 günlük mortalite %2,3, YBÜ yatış oranı ise %9,2 (22) bulundu. En sık semptom öksürük (%55,6), hastalık şiddeti ile ilişkili semptom ise ikinci sıklıkta görülen nefes darlığı oldu. En sık kan grubu A Rh (+) olarak bulundu. Hastaların %43,9'u hafif-orta hastalık şiddeti grubunda yer alırken, %9,2'si kritik hastalığa sahipti. Hastaların sadece %49,8'inde RT-PCR sonucu pozitifti. Ortalama yatış süresi 9,45 gündür, yatış süresi mortaliteden bağımsız, YBÜ yatışı ile korele bulunmuştur. Sigara hiç içmeyen grupta mortalite belirgin olarak azalmış bulunurken, aktif içicilikte risk artışı olmadığı ancak paket/yıl sayısı arttıkça mortalite riskinin arttığı görüldü. En yaygın komorbiditeler sırasıyla HT (%27,6) ve DM (%22,6) saptanırken, sadece multiple komorbidite varlığında (≥3) prognozun etkilendiği saptandı. En sık sağ üst lob 12 tutulumu izlendi. BCO hastaların %86,1'inde görülürken, bilateral tutulum dışında radyolojik paternler ile mortalite, YBÜ veya hastalık şiddeti arasında ilişki bulunamadı. BT sınıflama sistemlerinden olan CO-RADS ve RSNA'nın mortaliteyi öngörmede yetersiz olduğu bulunurken, akciğer grafisi skorlama yöntemlerinden olan RALE skorunun hastalık şiddeti, YBÜ ihtiyacı ve mortalite ile ilişkili olduğu ayrıca Brixia skorlama sisteminden daha üstün olduğu bulunmuştur. Hastaların klinik takibi sırasında bakılan SpO2 ve DSS parametreleri klinik kötüye gidişte en yol gösterici vital bulgular olarak saptandı. Mortalite skorlama sistemlerinde; qSOFA'nın yüksek riskli hastalarda, COVID-GRAM'ın ise düşük riskli hastalarda duyarlılığının düşük olduğu, ayrıca COVID-GRAM'ın hastalık şiddetini abartılı şekilde yansıttığı bulunmuştur. Hem hastane içi mortalite, hem YBÜ ihtiyacı, hem de hastalık şiddeti ile aralarında kuvvetli korelasyon bulunan laboratuar parametreleri; NLO, CRP, LDH, Troponin I, ferritin (yüksekliği) ve albümin (düşüklüğü) dir. Tedavide kullanılan farmakolojik ajanlardan oseltamivir ve anti-viral (lop/r ve/veya favipravir) kullanımının mortaliteyi, HCQ'nin ise yoğun bakım yatışını azalttığı bulunmuştur. Ayrıca klinik kötüleşme nedeniyle tedaviye steroid, anti-sitokin veya anti-koagülan eklenmesi kötü prognozla ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Mortalite ile ilişkili faktörlerin analizinde; Erkek cinsiyet, ≥69 yaş, ≥40 paket/yıl sigara öyküsü, şiddetli hastalık grubu, Charlson komorbidite indeksi >4, Radyolojik olarak; ≥4 lob tutulumu ve RALE skoru ≥12, yatış SpO2
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to fully determine demographic, clinical, radiological and laboratory findings and treatment regimens of patients hospitalized for COVID-19. Besides these parameters, also changes in these factors during hospitalization was aimed to investigate effects on in-hospital mortality, 28-day mortality, need for intensive care unit and disease severity. To establish a new, guiding mortality scoring system with clinically high specificity by defining the parameters which have high probability of predicting the progression of disease is secondary purpose of the study. Materials and Methods: We conducted a retrospective study which include 239 COVID-19 patients hospitalized between March 2020 and June 2020. Besides demographic features such as age and gender, smoking status, history of tuberculosis, blood group, body mass index, comorbidites, history of contact, duration of hospitalization, disease severity, symptom and symptom's duration, radiological characteristics and radiologic scoring system accepted by international sources, vital signs like fever, saturation, hearth rate and respiratory rate per minute, blood pressure, following results of vital signs, radiologic changes at 5-7th day of hospitalization, some parameters of hemogram, biochemistry and coagulation, need for intensive care unit, mortality rate in hospital and 1 month after discharge, need for respiratory support, qSOFA, 4C mortality and COVID-GRAM critical illness score were also recorded from hospital information management system and e-nabız system. Findings: Our study include 239 patients with an average of 56.30±15.48 years. 150 (62.8%) of them were male, 89 (37.2%) of them were female. Case fatality rate was found 10,9% (26 patients), 28 day-mortality rate was 2,3%, transfer rate to the ICU was 9,2% (22 patients). The most common symtom was cough (55,6%) and the second most common symptom associated with disease severity was shortness of breath. The most prevelant blood group was found to be A Rh (+). While 43,9% of the patients were in the mild-moderate disease severity group, 9,2% were critically ill. RT-PCR results was positive in only 49,8% of patients. The mean length of hospital stay was 9,45 days, independent of mortality but correlated with need for ICU. Although mortality was significantly reduced in the non-smoker group, it was observed 14 that there was no increasing risk in active smoking and risk of mortality rised as the number of cigarettes increased. Meanwhile the most common comorbidities were HT (27,6%) and DM (22,6%) respectively, the prognosis was affected only in the presence of multiple comorbidities (≥3). Right upper lobe involvement was most commonly seen. GGO was seen in 86,1% of patients. No relationship was found between radiological patterns and mortality, ICU or disease severity except bilateral involvement. As CO-RADS and RSNA which are CT classification systems, were found insufficient to predict mortality, RALE, which is one of the chest X-ray scoring methods, was found to be superior to the Brixia scoring system on account that to be associated with disease severity, need for ICU and mortality. O2 saturation and respiratory rate per minute measured during the follow-up, were defined to be the most guiding vital signs in clinical worsening. It was found that sensitivity of qSOFA in high-risk patient and COVID-GRAM in low-risk patient was poor and also COVID-GRAM exaggerated the severity of disease. Laboratory parameters strongly related with both mortality, ICU need and disease severity were NLR, CRP, LDH, Troponin I, ferritin and albumin. It was found that the use of pharmacological agents such as oseltamivir and lop/r and/or favipravir in treatment reduce mortality and HCQ decrease need or ICU. Also, the addition of steroid, anti-cytokine or anti-coagulant agent to the treatment due to clinical worsening has been found to be related with poor prognosis. Conclusion: In the statistical analysis of factors related with mortality; male sex, ≥69 years, ≥40 package/year smoking history, severe disease, Charlson comorbidity index >4, radiologically; ≥4 lobe involvement and RALE score ≥12, peripheral O2 saturation