Uzaktan eğitim sürecinde sınıf öğretmenlerinin öğrenme-öğretme süreçleriyle ilgili görüş ve deneyimleri
Opinions and experences of classroom teachers on the teaching learning process in the process of distance education
- Tez No: 803087
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecinde öğrenme-öğretme süreçleriyle ilgili görüşlerini, uzaktan eğitimin avantajları ve dezavantajlarını, süreçte yaşanan sorunları ve edindikleri deneyimleri belirlemektir. Yöntem: Araştırma nitel araştırma yöntemlerine göre yürütülmüştür. Araştırmanın deseni olgubilim (fenomenoloji) desenidir. Araştırma kapsamındaki veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplam 20 sınıf öğretmeninden elde edilmiştir. Elde edilen veriler nitel araştırmalarda kullanılan içerik analizi tekniği ile analiz edilerek sunulmuştur. Bulgular: Araştırma bulguları dört başlık altında incelenmiştir. Katılımcılar, süreçte teknolojik yetersizliklerle birlikte teknik aksaklıkların da yaşandığını bu yetersizlik ve aksaklıkların öğrenme-öğretme süreçlerinin niteliğini olumsuz yönde etkilediğini özellikle vurgulamışlardır. Ayrıca katılımcılar uzaktan eğitimin bir takım avantajları olmakla beraber bazı dezavantajlarının da olduğunu belirtmişledir. Sınıf öğretmenleri uzaktan eğitim süreçlerini ilk defa deneyimlediklerini, uzaktan eğitimin ilkokul düzeyindeki öğrenciler için etkisiz ve verimsiz olduğunu, ölçme değerlendirme çalışmaları yapamadıklarını, iletişim ve etkileşim sorunları yaşadıklarını ve süreçte ebeveyn desteğinin çok önemli olduğunu ifade etmişlerdir. Sonuçlar: Özellikle salgın hastalıklar, depremler gibi yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülemediği olağanüstü durumlarda uzaktan eğitim uygulamalarının öğrenme-öğretme süreçlerinin yürütülmesi açısından çok önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitim sürecinde teknolojik yetersizliklerin (imkânsızlıkların) ve İnternet kaynaklı erişim sorunlarının sıklıkla yaşandığını bu durumun öğrenme kayıplarına sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Uzaktan eğitim uygulamalarının geliştirilmesi gerektiği, öğrenme-öğretme sürecinin niteliğinin artırılması için bazı çalışmaların ivedilikle yapılmasının önemli olduğu ve uzaktan eğitime her zaman hazırlıklı olunmasının gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this research is to determine the views of primary school teachers about the learning-teaching processes in the distance education process, the advantages and disadvantages of distance education, the problems experienced in the process and the experiences they have gained. Method: The research was carried out according to qualitative research methods. The design of the research is the phenomenology design. The data within the scope of the research were obtained from a total of 20 classroom teachers using semi-structured interview forms. The data obtained are presented by analyzing with the content analysis technique used in qualitative research. Findings: The research findings were analyzed under four headings. The participants especially emphasized that technical problems were experienced along with technological inadequacies in the process, and that these inadequacies and disruptions adversely affected the quality of the learning-teaching processes. In addition, the participants stated that while distance education has some advantages, it also has some disadvantages. Classroom teachers stated that they experienced distance education processes for the first time, that distance education was ineffective and inefficient for primary school students, they could not do assessment and evaluation studies, they had communication and interaction problems, and parental support was very important in the process. Conclusions: It has been concluded that distance education applications are very important in terms of carrying out the learning-teaching processes, especially in extraordinary situations such as epidemics and earthquakes, where face-to-face education and training activities cannot be carried out. It has been determined that technological inadequacies (impossibilities) and Internet-based access problems are frequently experienced in the distance education process, and this situation causes learning losses. It was concluded that distance education practices should be developed, some studies should be carried out urgently in order to increase the quality of the learning-teaching process, and it is necessary to always be prepared for distance education.