Eski Hitit Dönemi kral silsilesi problemi
Problem of the Old Hittite Period king lineage
  1. Tez No: 803109
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Anadolu, sadece coğrafi konumuyla değil ekonomik yönden taşıdığı öneminin de etkisiyle birçok uygarlığın yerleştiği, yurt edindiği bir alan olmuştur. Bu uygarlıkların diğer kültürleri etkileyen ve onlardan etkilenen bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışma, MÖ ikinci bin yılda Anadolu'da büyük bir devlet kurmuş olan Hititlerin, kuruluş evresi ve Eski Hitit Dönemi kral silsilesi problemi üzerinedir. Hititoloji'nin bir bilim olarak ortaya çıkmasından bu yana Hitit tarihi araştırmalarında“kronoloji”sorunu her zaman çözülmesi gereken bir konu olmuştur. Hititlerden günümüze kalan binlerce çivi yazılı belgelerden çok azı bu soruna ışık tutar niteliktedir. Söz konusu belgeler, Kral Listeleri, I. Hattuşili Vasiyetnamesi, Telipinu Fermanı, Haç Biçimli mühür baskısıdır. Özellikle Eski Hitit Dönemi'ne ait çivi yazılı belgelerin az olması da bu sorunun çözümünü zorlaştırmaktadır. Mevcut belgeler, o dönem için Hitit tahtındaki kralların kimliği ve akrabalık ilişkilerinin ne olduğu sorularına çok az yanıt vermektedir. Bu bağlamda, Eski Hitit Dönemi kronoloji problemlerinin çözümüne yardımcı olabilecek az sayıdaki belgelerin yeniden incelenmesi ve bu belgelerin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi tezimizin odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been an area where many civilizations settled and became a homeland with the effect of both its geographical location and its economic importance. It is understood that these civilizations have a structure that affects and is influenced by other cultures. This study is about the establishment phase of the Hittites, who formed a great state in Anatolia in the second millennium BC, and the problem of the Old Hittite Period King Lineage. Since the emergence of Hittitology as a discipline, the issue of“chronology”has always been a problem to be solved in Hittite historical research. Few of the thousands of cuneiform documents from the Hittites shed light on this problem. These documents are; King Lists, I. Hattusili Testament, Telipinu Edict and Cruciform seal impression. Especially the scarcity of cuneiform documents from the Old Hittite Period makes it difficult to solve this problem. Existing documents provide little information on the identity and kinship relations of the kings on the Hittite throne at that period. In this context, the re-examination of the few documents that can help solve the chronology problems of the Old Hittite Period and the comparative evaluation of these documents constitute the focus of our thesis.