Irak'ın Kerkük şehirinde Proteus mirabilis bakterilerinin farklı yollardan izolasyonu, teşhisi ve antibiyotik direncinin incelenmesi
Isolation and diagnosis of Proteus mirabilis bacteria from different routes and study it's resistance to antibiotics in Kirkuk city in Iraq
  1. Tez No: 803108
  2. Yazar: SAIFULDEEN KAMIL MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, PROF. DR. IBRAHEEM SALİH AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Proteus mirabilis'in idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olan hastalardan izole edilip tanımlanması amaçlamıştır. Bu sebeple 1/3/2022-1/6/2022 tarihleri arasında Kerkük'teki Azadi Hastanesi ve Al-Jumhuriya Hastanesine İYE enfeksiyonu nedeniyle başvuran 250 kişiden idrar örnekleri alınarak steril tüplere yerleştirilmiştir. Kanlı agar (%23) ve MacConkey agar (%14,2) kültürlerinde 93 idrar örneğinde bakteri üremesi pozitif olarak tespit edilmiştir. Belirlenen P. mirabilis izolatlarının %66,7'si ampisilin karşı direnç göstermezken, imipeneme karşı yüzde %20 direnç göstermiştir. Ayrıca, P. mirabilis izolatlarının gentamisin direnci %53,3 olarak belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, izolatların amikasine %6,7, siprofloksasine %53,3 ve nalidiksik aside %33,3 dirençli olduğu bulunmuştur. Virülans faktörleri bakımından, Proteus izolatlarının farklı oranlarda üreaz, proteaz ve hemolizin üretme yeteneğini göstermektedir. Üreaz üretim yüzdesi %66,7, proteaz üretim yüzdesi %46,7 ve hemolizin üretim yüzdesi ise %33,3 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate and identify Proteus mirabilis from patients with urinary tract infection (UTI). For this reason, urine samples were taken from 250 people who applied to Azadi Hospital and Al-Jumhuriya Hospital in Kirkuk between 1/3/2022-1/6/2022 due to UTI infection and placed in sterile tubes. Bacterial growth was positive in blood agar (23%) and MacConkey agar (14.2%) cultures in 93 urine samples. While 66.7% of the identified P. mirabilis isolates were not resistant to ampicillin, 20% were resistant to imipenem. In addition, gentamicin resistance of P. mirabilis isolates was determined as 53.3%. In addition, it was found that the isolates were 6.7% resistant to amikacin, 53.3% to ciprofloxacin and 33.3% to nalidixic acid. In terms of virulence factors, it shows the ability of Proteus isolates to produce urease, protease and hemolysin at different rates. Urease production percentage was 66.7%, protease production percentage was 46.7% and hemolysin production percentage was 33.3%.