Stratejik iletişim yaklaşımı bağlamında (Dijital) propaganda ve (Dijital) kamu diplomasisi: Kuzey Kore ve Güney Kore örnekleri
(Digital) propaganda and (Digital) public diplomacy in the context of strategic communication approach: The examples of North Korea and South Korea
  1. Tez No: 803133
  2. Yazar: AYBALA LALE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu tez çalışmasında“Dijital alanda gerçekleşen propaganda ve kamu diplomasisi faaliyetleri, stratejik iletişim kavramı dahilinde değerlendirilebilir mi?”sorusuna yanıt aranmış; Kuzey Kore ve Güney Kore örneklem olarak seçilerek söylem analizi ve içerik analizi temel metodoloji olarak belirlenmiştir. Hedef kitle ile ilişki tesis etmek ve kamuoyunu etkilemek gibi amaçlara ulaşmak maksadıyla kasıtlı iletişim stratejilerinin kullanılmasını ihtiva eden stratejik iletişim kavramı, disiplinler arası bir perspektif katarak çalışmayı zenginleştirmektedir. Stratejik iletişim yaklaşımının dijital ortamda gerçekleşen propaganda ve kamu diplomasisi faaliyetleri için bir şemsiye kavram olabileceği bulgusuna ulaşılan çalışmada yedi bölüm bulunmaktadır. Giriş bölümü çalışmanın kavramsal çerçevesine kısa bir giriş niteliğinde olup, tezin bölümlerini ve literatüre katkısını incelemektedir. İkinci bölümde kavramsal arka plan incelenerek strateji, stratejik iletişim, dijitalleşme, propaganda ve kamu diplomasisi kavramları ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, araştırmanın metodolojik seçimleri değerlendirilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise sırasıyla Kuzey Kore ve Güney Kore'nin dijital propaganda ve dijital kamu diplomasisi serüvenlerinin stratejik iletişim kavramı ile ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın altıncı bölümünde Kuzey Kore ve Güney Kore'nin dijital propaganda ve dijital kamu diplomasisi içerikleri, söylem analizi ve içerik analizine tabi tutularak değerlendirilmiş; sonuç bölümünde ise ulaşılan bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore the applicability of the concept of strategic communication in evaluating propaganda and public diplomacy activities in the digital realm. The study uses North Korea and South Korea as a case study and employs discourse analysis and content analysis as the primary research methods. By incorporating the interdisciplinary perspective of strategic communication, which involves the intentional use of communication strategies to achieve specific objectives, the dissertation enriches the research. The study is composed of seven chapters, with the introductory chapter providing an overview of the conceptual framework and discussing the contribution of each chapter to the literature. The second chapter delves into the theoretical background and discusses the concepts of strategy, strategic communication, digitalization, propaganda, and public diplomacy. The third chapter evaluates the research methodology. In the fourth and fifth chapters, the study examines the relationship between North Korea and South Korea's digital propaganda and public diplomacy activities with the strategic communication concept. In the sixth chapter, the digital propaganda and public diplomacy content of North Korea and South Korea are evaluated using discourse and content analysis, and the results are interpreted in the concluding chapter. Overall, the study finds that the strategic communication approach can serve as a comprehensive concept for evaluating propaganda and public diplomacy activities in the digital environment, contributing valuable insights to the field.