Stratejik iletişim bağlamında Çin'in güç unsuru olarak wolf-warrior diplomasisi
Wolf-warrior diplomacy as China's power factor in the context of strategic communication
  1. Tez No: 907791
  2. Yazar: HATİCE SELALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada, stratejik iletişim kavramı açıklanarak bu bağlamda Çin Halk Cumhuriyeti'nin güç unsurları ve değişen diplomasi pratikleri çerçevesinde barışçıl dış politikadan saldırgan dış politika anlayışına geçiş süreci anlatılmıştır. Küresel güç olarak konumlanan ÇHC'nin diplomasi atakları incelenerek proaktif ve milliyetçi dış politika anlayışı olan“Wolf-Warrior Diplomasisi”süreci irdelenmiştir. Söz konusu diplomasi türü ve güç unsurları detaylı biçimde açıklanarak stratejik iletişim bağlamında ele alınmış ve Çin'in güç pratikleri çerçevesinde uluslararası alandaki konumu detaylandırılmıştır. Bu minvalde Çin Halk Cumhuriyeti'nin diplomatik yaklaşımlarından ve küresel düzlemdeki güç parametrelerinden hareketle“Wolf -Warrior Diplomasisi”nedir sorusuna yanıt aranmıştır. Küresel güçlerle yaşadığı diplomatik gerilimlerin sonucunda önceleri Batı ile karşı karşıya gelmeme, çatışmama, muhafazakâr, ılımlı, düşük profilli bir diplomasi tavrı sergileyen Çin diplomatik yaklaşımı; Xi Jinping liderliğindeki Batı'nın güçlü olduğu ve Çin'in zayıf olduğu uluslararası söylemin temel kalıplarından kopmayı amaçlayan“Wolf-Warrior Diplomasisine”geçiş yapmıştır. Çin'in bu minvalde oluşturduğu yol haritasını, diplomasisinin değişen ve dönüşen yapısını stratejik iletişim bağlamında değerlendirmek çalışmanın amacını oluşturan ana hatlardır. Bu çalışmada seçilen içerik itibariyle başlangıç aşamasında görsel ve dijital içerikler analiz edilmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Nitel araştırma yapılan çalışma sentezlenirken konuyla ilgili kitaplar, haberler, bildiriler, yayınlanmış ve yayınlanmamış tezler ve çevrimiçi kaynaklardan yararlanılarak verilere ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the concept of strategic communication is explained and in this context, the transition process from peaceful foreign policy to aggressive foreign policy understanding within the framework of power elements and changing diplomacy practices of the People's Republic of China is explained. By examining the diplomacy attacks of the PRC, which is positioned as a global power, the“Wolf-Warrior Diplomacy”process, which is a proactive and nationalist foreign policy understanding, is examined. The said type of diplomacy and power elements are explained in detail and discussed in the context of strategic communication, and China's position in the international arena within the framework of power practices is detailed. In this respect, an answer has been sought to the question of what is“Wolf-Warrior Diplomacy”, based on the diplomatic approaches of the People's Republic of China and the power parameters on the global plane. As a result of the diplomatic tensions with the global powers, the Chinese diplomatic approach, which previously exhibited a conservative, moderate, low-profile diplomacy attitude of not confronting the West, not conflicting; Led by Xi Jinping, he switched to“Wolf-Warrior Diplomacy”, which aims to break with the basic patterns of international discourse in which the West is strong and China is weak. Evaluating the roadmap created by China in this regard and the changing and transforming structure of its diplomacy in the context of strategic communication are the main lines that constitute the aim of the study. In this study, visual and digital contents were analyzed at the initial stage in terms of the selected content and a literature review was made. While synthesizing the qualitative research study, it was tried to reach the data by using books, news, papers, published and unpublished theses and online resources.