Hiperemezis gravidarumda Q-TOF LC/MS yöntemiyle metabolom analizi ve sonuçlarının depresyon ile ilişkilendirilmesi
Q-TOF LC/MS metabolom analysis in hyperemesis gravidarum and association of results with depression
  1. Tez No: 803138
  2. Yazar: ASYA KALAYCI ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş-Amaç: Hiperemezis gravidarum (HG) gebelerin %1-3'ünü etkileyen, etiyopatogenezinde birçok faktörün sorunlu tutulduğu, hastanın yaşam kalitesini bozan, hastane yatışı gerektiren ciddi bir klinik tablodur. Çalışmamızda amaç HG'li gebelerde metabolom düzeyinde farklılıkları ortaya koymak ve etyopatogenezi açıklamaya yönelik biyobelirteç belirlemek ve sonuçların depresyon ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya 8- 16. gebelik haftasında, gebelik bulantı-kusması tanısı alan 45 hasta ve kontrol grubu olarak 38 sağlıklı gebe dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, gebelikte kilo alımı/ kaybı, eğitim durumları, önceki gebelikte bulantı-kusma öyküsü, tam idrar tetkiki, biyokimya değerleriyle Gebeliğe Özgü Bulantı Kusma Değerlendirme Skalası (PUQE) ve Beck depresyon ölçekleri kaydedildi. Korelasyon analizi yapıldı. Metabolom düzeyinde farklılıkları ortaya koymak için Q- TOF LC/MS ile çalışılmak üzere kan örneği alınarak analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), gestasyonel haftaları arasında fark izlenmedi. Hasta grubunda eğitimsiz gebe oranı daha yüksek idi (p>0,05). Multipar gebelerde bulantı-kusma öyküsü daha yüksek oranda izlendi (p>0,05). Hasta grubunun %22,2'sinde, kontrol grubunun %5,3'ünde kilo kaybı izlendi. Kilo kaybını öngörmede PUQE değer 9,5 olarak bulundu (p=0,001). Keton, hasta grubunda daha yüksek izlendi (p0,05). PUQE skoru ile keton ve albümin arasında pozitif yönlü, HDL ile negatif yönlü korelasyon bulundu. Orta-şiddetli bulantı kusmayı öngörmede kesme değeri keton için 0,5 bulunurken, albümin 40,95 g/L, CRP 3,86 mg/L olarak bulundu. Yapılan metabolom analizinde insan metabolom veritabanında (HMDB) eşleşenlerin sayısı 33'tü. Bu metablomlardan D vitamini şiddetli grupta 1,78 kat daha az bulundu. L-tirozin kontrole göre şiddetli grupta 2,46 kat daha az izlendi. Omega 3, oleik asit ve lineloik asit şiddetli grupta yükselmiş olarak izlendi. Sonuç: HG etyopatogenezine yönelik birçok faktör olduğu düşünülse de net olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamız D vitamini eksikliğinin HG'da rolü olabileceğini ve omega 3, oleik asit ve lineloik asitteki fazlalığın HG etiyopatogenezinde diyetin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperemesis gravidarum (HG) is a serious medical condition that affects 1-3% of pregnant women, has many factors in its etiopathogenesis, impairs the patient's quality of life, and requires hospitalization. The aim of our study is to reveal the differences in the level of metabolome in pregnant women with HG, to determine the biomarker to explain the etiopathogenesis and to investigate the relationship between the results and depression. Materials and Methods: 45 patients having diagnosed with nausea-vomiting during pregnancy and 38 healthy pregnants coming for routine check, as a control group, totally 83 patients have been recruited for the study. Demographic characteristics, loss/gain of weight status, education level, history of nausea-vomiting, urine test, biochemistry, Pregnancy-Unique Quantification of Emesis (PUQE) scores and Beck depression scores of patients have been recorded. To evaluate the differences in terms of metabolom level, blood samples have been collected and analaysed by working with Q- TOF LC/MS. Results: There was no difference between the groups in terms of age, body mass index (BMI), weeks of gestation. Uneducated pregnants ratio was greater (p>0,05). The ratio of history of nausea-vomiting in multipara women was detected higher level (p>0,05). Weight loss was detected in 22.2% of study group and 5.3% of control group. Cut-off value of PUQE value for prediction of weight loss was found as 9,5 (p=0,001). Ketone was higher in study group (p0,05). There was a positive correlation between ketone and albumin. We also found a negative correlation between HDL and PUQE score. For ketone the cut value was found as 0,5 to predict the moderate-severe nausea-vomiting where as, it was 40,95 g/L for albumin, 3,86 mg/L for CRP. Number of matched in human metabolome database (HMDB) was 33, according to the analysis result of metabolom. Vitamin D among these metabolom was detected 1.78 times less in severe group. In severe group L-tyrosine was found 2.46 times less than the control group. It was reviewed that Omega 3, oleic acid and lineloic acid was increased in severe group. Conclusion: Although it is thought that there are many factors for the etiopathogenesis of HG, it has not been clearly clarified. Our study reveals that vitamin D deficiency may have a role in HG and the importance of diet in the etiopathogenesis of HG due to high levels of omega 3, oleic acid and lineloic acid.