Hipertansiyon hastalarında tuz tüketimi ve ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of salt consumption and drug adherence in hypertension patients
- Tez No: 803164
- Danışmanlar: DR. BERAY GELMEZ TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Hipertansiyon hastalarında günlük tuz tüketimi ve ilaç uyumunun belirlenmesi, bunlara etki eden faktörler ile aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yürütülmüş olup tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Çalışmamıza Nisan 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üzeri hipertansiyon tanısı almış 177 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler, hipertansiyon ile ilgili bilgiler, tuz tüketimine ilişkin sorular ve Morisky İlaç Uyum Ölçeği sorularından oluşan anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine daily salt consumption and drug adherence in hypertension patients, and to evaluate the relationship between them and the factors affecting them. Materials and Methods: Our study was conducted in the Family Medicine Polyclinics of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, and it is a single-center, cross-sectional, descriptive and analytical study. Our study included 177 people aged 18 years and over who accepted to participate in the study between April 2023 and June 2023 and were diagnosed with hypertension. A questionnaire consisting of sociodemographic information, information about hypertension, questions about salt intake and Morisky Medication Adherence Scale questions was administered to the participants by face-to-face interviews.