Kronik böbrek hasarı olan 1-4 cm böbrek taşı hastalarında tedavi seçimi: flexible üreterorenoskopi mi mini perkütan nefrolitotomi mi? prospektif bir çalışma
Treatment selection in patients with 1-4 cm renal stone patients with chronic renal failure: flexible ureterorenoscopy or mini percutaneous nephrolithotomy? a prospective study
- Tez No: 803165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Kronik böbrek hasarı olan 1-4 cm böbrek taşı hastalarında flexible üretererenoskopi (f-URS) ve minyatürize peruktan nefrolitotominin (m-PCNL) böbrek hasarına olan etkilerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: KDOQI (Kidney Disease Outcomes Quality Initiative) kılavuzuna göre KBH olan ve 1-4 cm böbrek taşı olan hastalar çalışmamıza dahil edildi. On sekiz yaş altı, böbrek transplantasyonu öyküsü olan, böbrek ve iskelet sistemi anomalisi ve hamile olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma kriterlerine uyan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar f-URS ve m-PCNL olarak iki gruba ayrıldı, hastalar 'random number generator' bilgisayar programı kullanılarak randomize edildi. Tüm gruplara aynı perioperatif bakım ve takip uygulandı. İki grubun postoperatif verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta yaşları m-PCNL grubunda 62,0 (49,5-66,0), f-URS grubunda 53,5 (47,5-68,0) hesaplandı (p=0,786). Komorbiditeler (hipertansiyon, diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı) açısından da her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p= 0.292, p= 0.129 ve p= 0.352, sırasıyla). Hastaların taş özelliklerine bakıldığında taş boyutları m-PCNL grubunda 21 mm (20.0-25.0 mm), f-URS grubunda ise 19 mm (16.0–24.8 mm) saptanmıştır(p=0,078). Taş opasitesi ve taş tarafları da her iki grup için aynı özellikteydi (p= 0.460 ve p=0.665 sırasıyla). Postoperatif hemoglobin düşüşü m-PCNL grubunda 1.1 (0,5-1,9) g/dl, f-URS grubunda 0.5 (0,2-1,0) g/dl idi ve gruplar arasında anlamlı fark saptandı(p=0,002). Ameliyat süreleri m-PCNL grubunda 85.5(71,0-96,0), f-URS grubunda 62.0(41,5-83,8) dakika idi ve gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı(p=0,002). Skopi süreleri m-PCNL grubunda ortalama 0.7±0.3, f-URS grubunda 0.2±0,1 dakikaydı ve iki grup arasında anlamlı fark saptandı (p=0,001). Hastanede kalış süreleri karşılaştırıldığında m-PCNL grubunda 64.5 (43,3-74,8), f-URS grubunda 36.5 (20,3-63,0) saat olarak saptanmış olup, istatistiksel olarak f-URS grubu lehine anlamlı bulunmuştur(p=0,001). Postoperatif 1.ayda bakılan taşsızlık oranları da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p= 0,480). Komplikasyonlar değerlendirildiğinde m-PCNL grubunda %16,2 (n=6) hastada, f-URS grubunda %12,5 (n=4) hastada postoperatif ateş gelişti. M-PCNL grubunda %5,5 (n=2), f-URS grubunda %4,2 (n=1) hastaya postoperatif transfüzyon uygulandı. Komplikasyonlar açısından değerlendirildiğinde her iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p= 0.746). Preoperatif 1.günde kreatinin ve GFR düzeyleri incelendiğinde m-PCNL grubunda kreatinin ortanca değeri 1,5 mg/dl (1,3-2,3) 2.grupta 1,4 mg/dl (1,3-1,6), m-PCNL grubunda ortanca GFR değeri 48,0 ml/dk/1,73 m2 (32,3-50,8), f-URS grubunda ise 50,5 ml/dk/1,73 m2 (40,0- 56.3) saptanmış olup istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Postoperatif 1. ay kontrollerinde m-PCNL grubunda kreatinin ortanca değeri 1,5 mg/dl, f-URS grubunda 1.6 mg/dl saptanmıştır. GFR değerleri ise m-PCNL grubunda 45,0 (29,3-53,0) mg/dl/1,73 m2, f-URS grubunda 47,0 (37,8-52,0) mg/dl/1,73 m2 saptanmış olup her iki grup arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmamıştır (p=0,149, p=0,410 sırasıyla). Postoperatif 6. ay kontrollerinde m-PCNL grubunda kreatinin ortanca değeri 1,6 (1,3-1,9) mg/dl, f-URS grubunda 1,4 (1,3-1,5) mg/dl saptanmıştır. GFR değerleri ise m-PCNL grubunda 44,0 (28,0-53,0) mg/dl/1,73 m2, f-URS grubunda 51,5 (40,8-57,0) mg/dl/1,73 m2 saptanmış olup f-URS lehine anlamlı sonuçlanmıştır (p=0,031 ve p=0,042 sırasıyla). Sonuç: Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde KBH'ı olan böbrek taşı hastalarında m-PCNL ile f-URS arasında başarı ve güvenlik açısından 1. Ay kontrollerinde bir farklılık saptanmazken, 6. ay takiplerinde böbrek fonksiyonları m-PCNL grubunda gerileme göstermiştir. Hemoglobin düşüşü, operasyon süresi, floroskopi ve hastanede kalış süresi gibi parametreler f-URS lehine anlamlı sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of flexible ureterorenoscopy (f-URS) and m-PCNL on kidney damage in patients with 1-4 cm kidney stones with chronic renal failure . Materials and Methods: Patients with CRF and 1-4 cm kidney stones according to the KDOQI guideline were included in our study. Patients under 18 years of age, with a history of kidney transplantation, with kidney and skeletal system anomalies, and who were pregnant were excluded from the study. Sixty patients who met the study criteria were included in the study. These patients were divided into two groups as f-URS and m-PCNL, and the patients were randomized using the 'random number generator' computer program. All groups received the same perioperative care and follow-up. Postoperative data of the two groups were compared. Results: Patient ages were 62.0 (49.5-66.0) in the m-PCNL group and 53.5 (47.5-68.0) in the f-URS group (p=0.786). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of comorbidities (hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease) (p= 0.292, p= 0.129 and p= 0.352, respectively). When the stone characteristics of the patients were examined, the stone sizes were 21 mm (20.0-25.0 mm) in the m-PCNL group and 19 mm (16.0-24.8 mm) in the f-URS group (p=0.078). Stone opacity and stone sides were the same for both groups (p= 0.460 and p=0.665, respectively). Postoperative hemoglobin decrease was 1.1 (0.5-1.9) g/dl in the m-PCNL group and 0.5 (0.2-1.0) g/dl in the f-URS group, and there was a significant difference between the groups (p=0.002) . The duration of surgery was 85.5 (71.0-96.0) minutes in the m-PCNL group and 62.0 (41.5-83.8) minutes in the f-URS group, and a statistically significant difference was found between the groups (p=0.002). The mean fluoroscopy times were 0.7±0.3 minutes in the m-PCNL group and 0.2±0.1 minutes in the f-URS group, and there was a significant difference between the two groups (p=0.001). When the length of hospital stay was compared, it was found to be 64.5 (43.3-74.8) hours in the m-PCNL group and 36.5 (20.3-63.0 hours) in the f-URS group, and it was found to be statistically significant in favor of the f-URS group (p= 0.001). No statistically significant difference was found in the stone-free rates at the postoperative 1st month (p= 0.480). When complications were evaluated, postoperative fever developed in 16.2% (n=6) patients in the m-PCNL group and in 12.5% (n=4) patients in the f-URS group. Postoperative transfusion was applied to 5.5% (n=2) patients in the M-PCNL group and 4.2% (n=1) patients in the f-URS group. When evaluated in terms of complications, no significant difference was found between the two groups (p= 0.746). When creatinine and GFR levels were examined on the 1st day preoperatively, the median creatinine value in the m-PCNL group was 1.5 mg/dl (1.3-2.3) and 1.4 mg/dl (1.3-1.6) in the second group. The median GFR value was 48.0 ml/min/1.73 m2 (32.3-50.8) in the m-PCNL group, and 50.5 ml/min/1.73 m2 (40.0-56.3) in the f-URS group. no significant difference was found. The median creatinine value was 1.5 mg/dl in the m-PCNL group and 1.6 mg/dl in the f-URS group in the postoperative 1 month controls. GFR values were 45.0 (29.3-53.0) mg/dl/1.73 m2 in the m-PCNL group and 47.0 (37.8-52.0) mg/dl/1.73 m2 in the f-URS group. There was no statistical difference between the two groups (p=0.149, p=0.410, respectively). The median creatinine value was 1.6 (1.3-1.9) mg/dl in the m-PCNL group and 1.4 (1.3-1.5) mg/dl in the f-URS group at the 6th month postoperatively. . GFR values were 44.0 (28.0-53.0) mg/dl/1.73 m2 in the m-PCNL group and 51.5 (40.8-57.0) mg/dl/1.73 m2 in the f-URS group. f-URS showed significant results (p=0.031 and p=0.042, respectively). Conclusion: When all these results were evaluated, no difference was found between m-PCNL and f-URS in terms of success and safety in kidney stone patients with CRF in the 1st month controls, while the kidney functions in the 6th month follow-up showed a regression in the m-PCNL group. Parameters such as decrease in hemoglobin, duration of operation, fluoroscopy and length of hospital stay showed significant results in favor of f-URS.