Öğrencilerinin icrâları üzerinden Niyazi Sayın Ekolü'nün değerlendirilmesi
Evaluation of the Niyazi Sayın school on the performances of his students
  1. Tez No: 803208
  2. Yazar: İSMAİL YÖRÜKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN UÇANER ÇİFDALÖZ, DOÇ. DR. MUHAMMET ZİNNUR KANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 931
Özet
Ney icrâcılığında Niyazi Sayın Ekolü önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Niyazi Sayın Ekolü kapsamında,16 ney icrâcısı ve bu icrâcılara ait 48 taksîm incelenmiştir. Çalışmada incelenen taksîm icrâları, amaçlı örnekleme yöntemiyle uzman görüşü doğrultusunda ve Niyazi Sayın'ın katkılarıyla seçilmiştir. Çalışmada belirlenen alt problemler doğrultusunda Niyazi Sayın Ekolü'nün incelenmesi ve özelliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizinin katagorisel türü kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Niyazi Sayın Ekolü içerisinde yer alan icrâcıların ve Niyazi Sayın'ın süsleme tekniklerinden değerini kendisinden önceki notadan alan çarpma ve vibrato/dalgalandırma süsleme tekniğini icrâlarında birinci ve ikinci derece sıklıkla kullandıkları tespit edilmiştir. İcrâcıların ifâde unsurlarından vurgu ve hafif icrâ ifâde unsurunu sıklıkla kullandıkları saptanmıştır. Tartım kullanımının da icrâcılar arasında büyük benzerlikler gösterdiği tespit edilmiştir. Makâm anlayışı bakımından, icrâcıların makâmları seyir özelliklerine uygun bir şekilde kullandıkları saptanmıştır. Çalışmada her icrâcının kişisel motifleri tespit edilmiştir. İcrâcıların kişisel motif kullanımlarında da Niyazi Sayın'a benzer yönlerin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak Türk müziğinde Niyazi Sayın Ekolü'nin günümüzde varlığını sürdürdüğü ve aktarımının devam ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Niyazi Sayın School has an important place in ney playing. In this study, within the scope of the Niyazi Sayın School, 16 ney players and 48 taksims belonging to these performers were examined. The taksim performances examined in the study in the study were selected by the Purposeful Sampling method in line with the expert opinion and with the contributions of Niyazi Sayın. In line with the sub-problems determined in the study, it is aimed to examine the Niyazi Sayın School and to reveal its characteristics. The obtained data were analyzed using the categorical type of content analysis. As a result of the study, it has been determined that Niyazi Sayın and the performers of his school primarily and secondarily used the taps and vibrato ornamentation technique, which takes its value from the previous note, in their performances. It has been determined that the performers frequently use the emphasis and light performance elements of expression techniques. Also it has been determined that the use of rhythmic patterns shows great similarities among the performers. In terms of understanding of maqam, it has been determined that the performers use maqams in accordance with their navigational characteristics. In the study, the personal motives of each performer were determined. It has been determined that there are similar aspects to Niyazi Sayın in the use of personal motifs by the performers. As a result, it has been determined that the Niyazi Sayın School continues to exist today and its transmission continues in Turkish music.