Keman öğretiminde ADDIE yaklaşımı esas alınarak hazırlanan öğretim modelinin Uşşak ezgilerin kemanla seslendirilmesine etkileri
The effect of teaching model based on ADDIE approach to violin performance on Uşşak melodies in violin education
  1. Tez No: 349038
  2. Yazar: AHMET FEYZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, ADDİE (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation) yaklaşımı esas alınarak hazırlanan öğretim modelinin, uşşak ezgilerin kemanla seslendirilmesine etkileri tespit etmektir. Araştırmada Tarama ve Deneme (Kontrol gruplu öntest-sontest) olmak üzere iki farklı araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma süresince; araştırma evreni olarak Türkiye'de bulunan Eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği anabilim dalı öğrencileri alınmıştır. Araştırmada ilk olarak problem durumunun tespiti ve kavramsal çerçeve oluşturma amaçlı olarak literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca bu aşamada; Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin geleneksel Türk müziğine ilişkin tutumlarını ve bilişsel seviyelerini tespit etme amaçlı olarak hazırlanan anket uygulanmıştır. Anket sonucunda ankete katılan öğrencilerin geleneksel Türk müziğine ilişkin tutumlarının olumlu yönde yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın deneysel boyutunda ise, öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma sürecinde hazırlanan 5 haftalık ders programı deney grubu öğrencilerine uygulanırken, kontrol gurubu öğrencilerine tampere sisteme uygun öğretim yöntemi uygulanarak elde edilen veriler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen bu veriler non-parametric test teknikleriyle değerlendirme altına alınmıştır. Araştırma sürecinde geliştirilmiş ve denenmiş olan öğretim modelinin, deney gurubu öğrencilerinin Uşşak makamına ait geleneksel Türk müziğine özgü ses aralıklarını içeren eser icraları üzerinde anlamlı bir gelişmeyi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose the effect of teaching model based on ADDİE (analysis, design, development, ımplementation, evaluation) approach to violin performance on uşşak melodies in violin education. This research; two different researcing model; screening and testing (first and last test with control group) was used. The students who are being educated on departments of music education of education faculties in Turkey are determined the universe of this research. As a first, to determine the problem and to constitute the teorical frame, literatures creening was done. In this part of the research, the survey which prepared for determining cognitive level and attitudes which related to tarditional Turkish music of third and fourth class students who are being educated at the department of music education. It came out after the survey that, attitudes related to tarditional Turkish music of the students who participate to survey are highly positive At the experimental part of there search, pretest-lasttest figure with control group was used. While 5 weeks unit plan which prepared in the process of the research was implemented to the students of experiment group, teaching model that convinient for tampere system was implemented to the control group students and emerged datas was recorded. Those datas was analysed with non-parametric test technics. It is seen that, teaching model which was developed and experimented in the process of the research provided a positive development on performans of the experiment group students who play songs including tarditional Turkish music intervals which belong to Uşşak maqam.