Keman eğitiminde Zeybek müziğinin kullanımı üzerine bir araştırma
A study on the use of Zeybek music in violin education
- Tez No: 537610
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmanın amacı, Aydın Kadıoğlu Zeybeği örneği ile zeybek müziğinin davul-zurna icraları geleneğinde bulunan karakteristik müzikal duyumları yansıtıcı bir keman uyarlamasını ortaya koymak ve bu uyarlamanın keman eğitimi süreçlerinde uygulamadaki görünümünü değerlendirmektir. Araştırmanın hedef evreni zeybek müzikleri, ulaşılabilir evreni ise TRT Türk halk müziği sözsüz oyun havaları repertuvarında yer alan 174 zeybek müziğidir. Araştırmanın deneysel boyutuna ilişkin çalışma gurubunu Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı keman öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın deseni, betimsel ve deneysel olmak üzere iki boyuttan oluşmaktadır. Buna göre araştırma bir yönüyle nitel, diğer bir yönüyle de nicel karma araştırma niteliği taşımaktadır. Betimsel boyutta, konu alanına ilişkin keman eğitimi ve zeybek müziği kuramsal çerçevede açıklanmış, Aydın Kadıoğlu Zeybeği geleneksel icra ses kayıtları notaya alınarak analiz edilmiş, eserin keman uyarlaması ortaya koyulmuş, uyarlamanın geleneksel icralardaki karakteristik müzikal unsurları yansıtma durumuna dair alan uzmanlarına görüşme formu uygulanmış, uyarlama müzikal olarak analiz edilmiş, uyarlamaya yönelik alıştırmalar hazırlanmış ve uzman görüşleri alınarak deneysel süreçte alıştırmaların etkililiğini belirlemeye yönelik müzikal performans değerlendirme ölçeği hazırlanmıştır. Araştırmanın deneysel bölümünde, Aydın Kadıoğlu Zeybeği keman uyarlamasına dönük hazırlanan özgün alıştırmaların, etkililiğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda tek gruplu ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Hazırlanan alıştırmalar üzerinden deney grubuyla haftada 1 saat olmak üzere toplam 8 ders yürütülmüş ve ardından ön test-son test sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler,“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ve“Paired Samples t Testi”kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca Aydın Kadıoğlu Zeybeği keman uyarlamasının icra geleneğinde görülen karakteristik müzikal unsurları yansıtma düzeyine ilişkin alan uzman görüşleri, frekans-yüzde kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Aydın Kadıoğlu Zeybeği üç davul-zurna icrasında 9/2'lik bileşik usulün 3+2+2+2 biçiminin kullanıldığı, icraların ana zurna, dem zurna ve davul olmak üzere üç partiden oluştuğu, ezginin neveser makamına geçki bulunan nikriz makamı ile oluştuğu tespit edilirken; karakteristik müzikal unsurların dem ses, çarpma, çift çarpma, vibrato, glissando, ritardando, accelerando ve üçleme olduğu belirlenmiştir. Alan uzmanı görüşleri neticesinde Aydın Kadıoğlu Zeybeği keman uyarlamasının geleneksel icralardaki karakteristik müzikal unsurları yansıttığı tespit edilmiştir. Aydın Kadıoğlu Zeybeği keman uyarlamasına dönük hazırlanan alıştırmaların entonasyon, doğru nota çalabilme, sol el teknikleri, sağ el teknikleri ve kabul edilebilir tempo ölçütlerinde öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar ışığında zeybek müziğinin davul-zurna icra geleneğindeki karakteristik müzikal unsurları yansıtır bir keman uyarlamasının yapılabileceği ve bu uyarlamanın uygun alıştırmalar ile desteklenme yoluyla keman öğrencilerince seslendirilebileceği belirlenmiş ve buna yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reflect traditional 'davul-zurna' sounds of zeybek music on the violin through 'Aydın Kadıoğlu Zeybeği' and to evaluate its practice. The target population of the study is 'zeybek' music, and the sampling frame is 174 'zeybek' music in TRT Turkish folk music nonverbal dance repertoire. The experimental group of the study consists of the violin students of Gazi University Gazi Faculty of Education, Department of Fine Arts, Department of Music Education. The design of the study consists of two parts: descriptive and experimental. Accordingly, the study is qualitative in one aspect and quantitative in another aspect. The following steps are involved in creating the descriptive part. Violin education and zeybek music are discussed in the third chapter. 'Aydın Kadıoğlu Zeybeği' traditional musical performance records were transcripted and analyzed. The original piece was adapted to violin. An interview form was applied to the subject specialists about the successful adaptation of the typical musical structures in the traditional musical performances. The adaptation was analyzed musically. Exercises for the adaptation were prepared. In order to determine the effectiveness of the exercises in the experimental process by taking expert opinions, a musical performance evaluation scale was prepared. In the experimental part of the study, it was aimed to determine the effectiveness of the original exercises prepared for adaptation. For this purpose, pretest-final test experimental design was used. Through prepared exercises 8 lessons per week were conducted with the experimental group and the pretest-final test results were compared. The data were analyzed by using“Wilcoxon Signed Rank Test”and“Paired Samples t Test”. In addition, subject specialists' opinions on violin adaptation of 'Aydın Kadıoğlu Zeybeği' were analyzed by using frequency-percentage which is about the level of reflecting the characteristic musical elements seen in the traditional musical performance. As a conclusion, 9/2 compound time signature of genere 3+2+2+2 were used in all three 'davul-zurna' performance of 'Aydın Kadıoğlu Zeybeği'. The musical performances are composed of three staff line: the main 'zurna', the drone 'zurna' and the 'davul'. The melody is formed by the maqam nikriz that pass to the maqam neveser. Drone, short appoggiatura, double appoggiatura, vibrato, glissando, ritardando, accelerando, triplet are characteristic musical elements. Subject experts stated that the violin adaptation of 'Aydın Kadıoğlu Zeybeği' reflects the characteristic musical elements in the traditional musical performances. Exercises which were prepared for violin adaptation of the 'Aydın Kadıoğlu Zeybeği' had positive effect on the students with regard to criterion of intonation, correct note playing, left hand techniques, right hand techniques and acceptable tempo. In the light of these results, it has been determined that an adaptation can be arranged by meaning of reflecting the characteristic musical elements in the 'davul-zurna' tradition of 'zeybek' music. With supporting appropriate exercises this adaptation can be performed by violin students. Finally, some suggestions have been developed through the results.