Irak'ta osteoartritli yaşlı insanların yaşam kalitesi
Quality of life of old people with osteoarthritis in Iraq
- Tez No: 803259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Irak'ta osteoartritli yaşlı insanların yaşam kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırma, 15 Mart 2022-15 Eylül 2022 tarihleri arasında, Irak Al-Hussein Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine osteoartrit tanısı ile başvuran toplam 150 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu ve osteoartrit yaşam kalitesi ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde karşılaştırmalar için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Ölçek skorları arasında ilişkiyi incelemek için ise Kendall Tau-b korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study determined the quality of life of older adults with osteoarthritis in Iraq. We conducted this descriptive cross-sectional study with 150 patients diagnosed with osteoarthritis who applied to the Orthopedics and Traumatology Training policlinic in Iraq Al-Hussein Training Hospital between 15 March 2022 and 15 September 2022. We used Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests for data comparison and Kendall Tau-b correlation analysis to examine the relationship between scale scores.