Irak'ta petrol üretimi, tüketimi ve sorunları
Petroleum production and consumption in Iraq and problems thereof
- Tez No: 81745
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Araştırma alanı 'Irak'ta Petrol Üretimi Tüketimi ve Sorunları' konusunu içermektedir. Irak 29°-37° kuzey enlemleri ile 38°-48° doğu boylamları arasındadır. Güneyinde Suudi Arabistan ve Kuveyt, batısında Suriye ve Ürdün,.güney doğusunda Basra Körfezi, Kuzeyinde Türkiye, doğusunda ise İran bulunmaktadır. Irak'ın sınırlarının toplam uzunluğu 3600 kindir, bunun 60 km sini Basra Körfezinde deniz sınırı oluşturur. Irak'ın yüzölçümü 438.446 km2 olup, nüfusu ise 22 milyon civanndadır(1997). Irak'ta bulunan petrol alanları ülke içerisinde dengesiz bir şekilde dağılmıştır. Bu alanların çoğu ülkenin kuzey ve güney bölgelerindedir. Kuzey petrol bölgesinde petrol rezervlerinin çoğu bu bölgenin doğusunda (Kerkük, Bai Hasan, Jambur ve Çiyasrk sahaları) bulunur. Bu sahalar 1909 yılından sonra keşfedilmiştir. Ülkenin güney bölgesindeki petrol sahaları ise 1950 yılından sonra keşfedilmiştir. Bu petrol sahaları bölgenin güney kısmında İran ve Kuveyt sınırlarını aşmakta ve en çok rezervi de güneyde bulunan Rumaila ve Zübeyir petrol sahalanndadır. Fakat Irak büyük petrol yataklarına sahip olmasına karşın bu yatakların bir kısmı henüz üretime geçmemiştir. Bunun nedeni işletilmeyen sahalarda petrol kalitesinin farklı olması ve taşıma sorunuyla ilgilidir. Irak'ta ilk petrol kuyusu 1927 yılında Kerkük'te açılmasına karşın, ticari petrol üretimi 1934 yılında başlamıştır. Petrol üretimi ilk yıllarda 1 milyon tonu geçmemesine karşın gittikçe artmıştır. I979'da petrol üretimi 175 milyon tona yükselmiştir. Fakat 1980'de Irak- İran savaşı nedeniyle petrol üretimi azalmıştır. 1990-1996 yılları arasında Irak'ın, Kuveyt'i işgali nedeniyle, Birleşmiş Milletler Irak'ın petrol satışını engellemektedir. Bu yüzden bugün Irak sadece kendi tüketimi için petrol üretmektedir. 1996'da Birleşmiş Milletler ile Irak arasında yapılan petrol- gıda değişme anlaşması gereği Irak altı ayda 2 milyar dolarlık petrol satabilmektedir. Bu anlaşma bugünde yürütülmektedir. 102Irak'ta petrol üretimi ile birlikte petrol arıtma tesisleri de kurulmuştur. İlk petrol rafinerisi 1926 yılında AL-Uend Petrol Rafınerisidir. Yapılan rafinerilerin toplam sayısı dokuza ulaşmıştır. Bu rafineriler kapasiteleri, ürettikleri ürünler, yapım teknolojileri farklıdır. 1980 yılından sonra Irak'ın içinde bulunduğu savaşlar nedeniyle bu rafineriler büyük ölçüde tahrip olmuştur. Savaştan sonra bu rafineriler tamire girmiş. Fakat buradaki en büyük problem rafinerilere dışardan alet alınmasına ambargo nedeniyle engel olunmasıyla ilgilidir. Irak'ta petrol ihracatındaki en büyük problem petrolün taşınmasıdır. Çünkü Irak sınırının uzunluğu 3600 km. olmasına rağmen, bunun 60 km. sini deniz sınırıdır. Bu yüzden petrol taşıma için petrol boru hatların yapılması gerekmektedir. Bu hatlardan ilk olarak Kerkük'ten Suriye'ye ve Akdeniz'e iki boru hattı yapılmıştır. Daha sonra Kerkük'ten, Türkiye üzerinde Akdeniz'e ulaşmak için dört boru hattı yapılmıştır. Son yıllarda ise Ürdün'den geçen Kızıldeniz'e Akaba Körfezi 'ne ulaşan bir boru hattı daha yapılmıştır. Diğer taraftan güney petrol bölgesinden Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz kıyılarına iki boru hattı da yapılmıştır. Bu yüzden Irak'ın bölgesel politikası bu komşu ülkelere ticari ilişkilerini geliştirmek, petrol geçiş anlaşmaların imzalamak, bu anlaşmalardaki vergi oranlarının uzun süreli ve düzenli bir şekilde tutmaktır. Ülke dışı boru hatları yanında ülke içinde petrol ürünlerini taşımak amacıyla çeşitli boru hatları da yapılmıştır. Bu hatların en önemlisi stratejik petrol boru hatlarıdır. Bu hatların yanında Irak'ta Basra Körfezi kıyılarında üç liman yapılmıştır. Bunlar Fau, AL-Amiye ve Al-Amik Limanlarıdır. 103ABSTRACT The subject of this study is the 'Petroleum Production and Consumption in Iraq and Problems Thereof. Iraq is located between 29°-37° north latitudes and 38°- 48° east longitudes It is surrounded by Saudi Arabia and Kuwait in the South, and by Syria and Jordan in the West, and by the Persian Gulf in the Southern East, and by Turkey in the North, and Iran in the East. Total length of the boundaries of Iraq is 3600kms, 60kms of which is the sea coast boundary in the Persian Gulf. The superficies and population of Iraq are 438.446 sq. m and about 22 million respectively (1997). The Iraqi oil areas take place unbalancedly throughout the country. Most of these areas are in the north and south of the country. Most of the oil deposits in the north are located in the east of this region (namely, oil reserves in Kerkük, Bai Hasan, Jambur and Chyasrq ). These oil areas were discovered after 1909. And the oil areas in the south of the country were discovered after 1950. These oil areas pass beyond the boundaries of Iran and Kuwait in the south, most deposits of which are located in the regions of Rumaila and Zubair. However, despite Iraq having a great deal of oil deposits, some part of these deposits have not yet been productive. The reason of this is associated with the differences of oil quality in these oil deposits which are not operated as well as with the problem of transportation. Though the first oil well was opened in 1927 in Kerkük in Iraq, the commercial production of oil was began in 1934. Although the production of oil did not exceed one million tons in the earliest years of production, it has gradually increased. For instance, the production of oil has risen to 175 million tons in 1979. But, the production of oil was decreased because of the Iraqi-Iranian War in 1 980. Due to the fact that Iraq invaded Kuwait between 1990 and 1996, the United Nations has been still hindering the oil sales of Iraq. Therefore, at present, Iraq has been producing oil in order to meet its own consumption. As part of the agreement for the barter trade of oil and foodstuffs made by and between Iraq and the United Nations, 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is the 'Petroleum Production and Consumption in Iraq and Problems Thereof. Iraq is located between 29°-37° north latitudes and 38°- 48° east longitudes It is surrounded by Saudi Arabia and Kuwait in the South, and by Syria and Jordan in the West, and by the Persian Gulf in the Southern East, and by Turkey in the North, and Iran in the East. Total length of the boundaries of Iraq is 3600kms, 60kms of which is the sea coast boundary in the Persian Gulf. The superficies and population of Iraq are 438.446 sq. m and about 22 million respectively (1997). The Iraqi oil areas take place unbalancedly throughout the country. Most of these areas are in the north and south of the country. Most of the oil deposits in the north are located in the east of this region (namely, oil reserves in Kerkük, Bai Hasan, Jambur and Chyasrq ). These oil areas were discovered after 1909. And the oil areas in the south of the country were discovered after 1950. These oil areas pass beyond the boundaries of Iran and Kuwait in the south, most deposits of which are located in the regions of Rumaila and Zubair. However, despite Iraq having a great deal of oil deposits, some part of these deposits have not yet been productive. The reason of this is associated with the differences of oil quality in these oil deposits which are not operated as well as with the problem of transportation. Though the first oil well was opened in 1927 in Kerkük in Iraq, the commercial production of oil was began in 1934. Although the production of oil did not exceed one million tons in the earliest years of production, it has gradually increased. For instance, the production of oil has risen to 175 million tons in 1979. But, the production of oil was decreased because of the Iraqi-Iranian War in 1 980. Due to the fact that Iraq invaded Kuwait between 1990 and 1996, the United Nations has been still hindering the oil sales of Iraq. Therefore, at present, Iraq has been producing oil in order to meet its own consumption. As part of the agreement for the barter trade of oil and foodstuffs made by and between Iraq and the United Nations, 104presently Iraq is able to sell oil amounting to 2 billion US Dollars every six month only. The agreement in question is still in force. In Iraq, together with the beginning of oil production, oil refineries were set up as well. The oil refinery first set up in Iraq is the AL-Uend Oil Refinery. At present, there are nine oil refineries in Iraq. However, of these refineries, the capacities, products and production technologies are very different from each other. Due to the wars encountered by Iraq after 1980, these refineries were highly destroyed. After the termination of the mentioned wars, these refineries have been tried to be repaired; but, the greatest problem for such repairements is that Iraq has not been buying or providing necessary equipment and tools because of the embargo laid upon it. The greatest problem of Iraq for the exports of oil is the transportation of oil. Because, though total boundary of Iraq is 3600kms, only 60kms of which is the sea coast. For this reason, Iraq needs to construct some further oil pipelines for oil transportation. The four pipelines first constructed extend from Kerkük to Syria and the Mediterranean. Later, two other oil pipelines were constructed for the aim of reaching the Mediterranean from Kerkük via Turkey. In the resent years, Iraq has also built another oil pipeline passing Jordan and reaching the Aqaba Gulf in the Red Sea. On the other hand, there are two other oil pipeline extending from the oil region at the south of Iraq to the Red Sea coasts of Saudi Arabia as well. The territorial policy of Iraq is to develop its commercial relationships with these neighboring countries, and conclude any oil transit passing agreements with them, and keep the tax ratios resulting from such agreements regularly in a long term basis. Apart from such oil pipelines located abroad, Iraq also constructed some oil pipeline at home for the aim to transport crude oil and its by-product at home. One of these domestic oil pipeline is of strategically importance. Apart from these pipeline, three seaports were constructed in Iraq for oil transportation; they are Fau, AL-Amia and AL-Amiq seaports. 105