Gebe kadınların demir eksikliği anemisi hakkında bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels and practices of pregnant women about iron deficiency anemia
- Tez No: 803260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma gebe kadınların demir eksikliği anemisi hakkında bilgi düzeylerini ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Irak'ta bulunan Bint Al Huda eğitim hastanesine başvuran gebe kadınlar oluşturmaktadır. Veriler IBM, SPSS ile tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, normallik testi, T-testi, anova testi, karşılaştırma testleri, korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; gebe kadınların %83,7'sinin şehirde yaşadığı, %47,2'sinin çalışmadığı, %64,2'sinin mevcut gebeliği sırasında sağlık sorunu yaşamadığı, %82,9'unun mevcut gebeliği sırasında sigara kullanmadığı, %76,4'ünün önceki gebeliklerinde demir tableti aldığı, %53,7'sinin günde 2 kez demir tableti kullandığı, %83,7'sinin gebelik ile bir sonraki gebelik arasında 1-3 yıl süre olması gerektiği düşüncesinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada yaş, eğitim yılı, aylık gelir, gebelik sayısı, gebelikler arası ortalama aralık gibi değişkenler ile Hb ve ferritin değerleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Vücuttaki demir seviyesine gelince yaş, eğitim durumu, gelir seviyesinin Hb ve ferritin düzeyleri üzerine etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca mevcut gebelik sayısının ve gebelik arası ortalama aralığın da Hb ve ferritin düzeyleri üzerine etkisi olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak Hb ve ferritin değerlerinin anemi tanısı için önemli olduğu, ancak gebelik değişkenleriyle ilişkili olmadığı görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda; anne ve bebek sağlığı açısından ciddi bir tehdit olan demir eksikliği anemisine bağlı oluşabilecek komplikasyonları önleyebilmek amacıyla, demir ilacı kullanımı konusunda gebeler ve aileleri prekonsepsiyonel dönem ve gebeliğin birinci trimesterinden itibaren sağlık personeli (ebe, hemşire, doktor) tarafından bilgilendirilmelidirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to evaluate the knowledge and practices of pregnant women about iron deficiency anemia. The universe of the research; It consists of pregnant women who applied to the Bint Al Huda teaching hospital in Iraq. Data were evaluated using IBM, SPSS and descriptive statistical methods, normality test, T-test, anova test, comparison tests, correlation test. According to the results obtained; 83.7% of pregnant women live in the city, 47.2% do not work, 64.2% have no health problems during their current pregnancy, 82.9% do not smoke during their current pregnancy, 76.4% It was concluded that of women took iron tablets in their previous pregnancies, 53.7% used iron tablets twice a day, and 83.7% thought that there should be a period of 1-3 years between pregnancy and the next pregnancy. In the study, no relationship was found between demographic variables such as age, number of years of education, monthly income, number of pregnancies, average interval between pregnancies and hb and ferritin values. When it comes to the iron level in the body, age, education level, income level; It has been concluded that it has an effect on Hb and ferritin levels. In addition, it was observed that the number of pregnancies and the mean interval between pregnancies had no effect on Hb and ferritin levels. As a result, it was seen that Hb and ferritin values were important for anemia, but were not effective against pregnancy variables. In line with these results; In order to prevent complications that may occur due to iron deficiency anemia, which is a serious threat to maternal and infant health, pregnant women and their families should be informed about the use of iron medication by the health personnel (midwife, nurse, doctor) starting from the preconceptional period or the first trimester of pregnancy.