Women's knowledge about elective cesarean section complications
Kadınların elektif sezaryen komplikasyonları hakkındaki bilgisi
  1. Tez No: 803277
  2. Yazar: ZINAH MOHAMMED JAHIL JAHIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektif sezaryen doğumlar, tıbbi bir gerekçe veya sebep olmaksızın, gebenin isteği üzerine, gebenin isteğine göre gerçekleştirilen primer sezaryenlerdir. Bu çalışmada, kadınların elektif sezaryen komplikasyonları hakkındaki tutum, algı ve bilgilerinin değerlendirilmesi, demografik özelliklerin tutum, algı ve bilgi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Al-Diwaniyah kentindeki Doğum ve Çocuk Hastanesinde 285 evli kadın üzerinde tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Örnek büyüklüğünü hesaplamak için Yamane'nin formülü kullanılmıştır. Veriler istatistiksel ve çıkarımsal prosedürler kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların çoğunluğu (%42,8) 25-32 yaş grubundadır. Araştırma örnekleminin %73,3'ü daha önce elektif sezaryen geçirmiştir. Katılımcılar sezaryeni seçme nedeni %70,2 oranla fetüs için korku ve %57,9 oranla doğum ağrısından korkma olarak belirtmişlerdir. Katılımcıların en yüksek yüzdesi (%28,1) üniversite mezunu olmasına rağmen, Elektif Sezaryen (ECS'nin) komplikasyonları hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Genel bilginin ortalama puanı (1.48) zayıf bilgidir. Bu bağlamda, elektif sezaryen komplikasyonları konusunda eğitim ve bilinçlendirme programları yoğunlaştırılmalıdır. 285 kadın üzerinde yapılan çalışma, bilgi, tutum, algı ve demografik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Elective caesarean sections are primary caesarean sections that are performed according to the desire of the pregnant woman without a medical justification or reasons for that at the mother's request. The study aimed to assess women's attitude, perception and knowledge about the complications of elective caesarean section.To determine the influence of demographic characteristics on attitude, perception, and knowledge.A descriptive study was conducted in the Maternity and Children Hospital in Al-Diwaniyah city of 285 married women and they were selected using the Yamane's formula for calculating the sample size. Data were analyzed using statistical and inferential procedures. The highest percentage (42.8%) of the participants falls within the age group (25 to 32) years. (73.3%) of the study sample had previously undergone elective caesarean sections, and the reason for choosing a caesarean section was - fear for the fetus, a high percentage (70.2%) of the participants and (57.9%) fear of labor pains. Although the highest percentage (28.1%) of the participants graduated from college, there is a lack of awareness of the complications of ECS the mean score of overall knowledge (1.48) poor knowledge. In this context, education and awareness programs should be intensified about the complications of elective caesarean sections. The study of 285 women showed that there was a statistically significant relationship between knowledge, attitudes, perception and demographic characteristics.