Salah aldın şehrinde yaşayan gebelerin plasenta previa hakkındaki bilgileri
Knowledge about placenta previa for pregnant women living in salah aldin city
  1. Tez No: 803278
  2. Yazar: AMEL NADHIM MAHDI MAHDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Irak'ın Salah Aldin şehrinde yaşayan gebelerin plasenta previa hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı‎ olarak yapılmıştır. Araştırma Salah Aldin şehrindeki Cumhuriyet Model Sağlık Merkezi ve Tuz Genel Hastanesine Nisan - Temmuz 2022 tarihleri arasında başvuran 270 gebe ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve gebelerin plasenta previa bilgi düzeylerinin belirlenmesine yönelik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklere (sayı, yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma) ek olarak, sosyodemografik, obstetrik ve jinekolojik özelliklere göre gebelerin plasenta previa bilgi düzeylerine yönelik bilgi düzeyi puan ortalamaları değerlendirilirken ikili grup ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi; üç ve daha fazla ortalama arasındaki farkın karşılaştırılmasında tek yönlü varyans testi (One-Way ANOVA); alt grup analizlerinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin plasenta previa bilgi düzeyleri toplam puan ortalamaları 40,97±2,44'tür.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the knowledge of pregnant women living in the city of Salah Aldin about placenta previa. The research was conducted with 270 pregnant women who applied to Cumhuriyet Model Health Center and Tuz General Hospital in Salah Aldin, Iraq between April 2022 and July 2022. Personal Information Form and information form for determining the placenta previa knowledge level of pregnant women were used to collect data in the study. In the analysis of the data, in addition to descriptive statistics (number, percentage distributions, mean, standard deviation), while evaluating the mean knowledge level of the placenta previa knowledge levels of pregnant women according to sociodemographic, obstetric and gynecological characteristics, the t-test in independent groups was used to compare the two-group means; one-way test of variance (One-Way ANOVA) to compare the difference between three or more means; Tukey HSD test was used in subgroup analysis. The mean total score of the placenta previa knowledge levels of the pregnant women participating in the study was 40,97±2,44.