Solar energy analysis by using different package programs
Farklı paket programlar ile güneş enerjisi analizi
  1. Tez No: 803292
  2. Yazar: HUDA AL JIRYAWEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fotovoltaik sistemleri enerji ihtiyaçlarını sağlayan en iyi metod olmakla birlikte çevreyi de korur.Dünyada PV sistemlerinin kullanımının artmasıyla, bu sistemin performans ve karlılığını tahmin edebilen yazılımlara ihtiyaç artmaktadır.Bu araştırma, Antalyada belirli bir konum için PVsyst 7.2.11 ve Homer Pro 3.14.5 programlarının teknik, ekonomik ve çevresel çıktılarını (sonuçlarını) karşılaştırmaktadır.Bu çıktıların (sonuçların) geçerlilik ve doğruluğu için emin olmak için Matlab Simulink (Blok diyagram ortamı) 2022a ile üçüncü bir teknik analizi yapılmıştır. (15o,-111o), (15o,-21o), (15o,69o), and (15o,159o), meyil ve azimut açıları belirledikten sonra, panelleri kurmak için seçilen rezidans için yüzey tamamıyla kullanılmıştır. Meteonorm 8.0 data veri yazılımı ile değerlendirilen güneş radyasyonları belirlendikten sonra ölçülmüştür. Çatı alanı 141 m2, hedef tutulan sistem gücü 29.7 〖kW〗_p, ve yıllık güneş ışınımı 1620.6 kWh/m2. idiler. PVsyst, Homer Pro ve MATLAB araçlarını kullanarak tüm analitik sonuçlara göre yıllık enerji üretimi srıayla şunlardır 39.932 MWh, 39.631 MWh, and 40.1 MWh, Ayrıca, PVsyst ve Homer Pro'nun enerji Seviyelendirilmiş maliyetleri (LCOE) sırasıyla kWh başına 0,038 ve 0,033 dolardır. İlaveten PVsyst ve Homer Pro 25 yıllık sürede azalacak emisyonları〖CO〗_2 sırasıyla 381 ve 350 tondur.Bu verilere göre, Antalyada bir evde güneş sistemi kurmak faydalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems are frequently the best method to meet energy needs while simultaneously preserve environment. There is a rising need for software for predictive modeling the performance and profitability of photovoltaic systems due to the increased use of PV systems around the world. This research compares the technical, economic, and environmental outcomes of the programs PVsyst 7.2.11 and Homer Pro 3.14.5 for a specified location in Antalya. To make sure of the accuracy and validity of these results, a third technical analysis was performed by Matlab Simulink 2022a. The surface area has been fully exploited for the chosen residence to install panels after determining the tilt and azimuth angles (15o,-111o), (15o,-21o), (15o,69o), and (15o,159o), and it was measured after determining solar irradiation values were assessed by the Meteonorm 8.0 data software. The roof area was 141 m2, the intended system power was 29.7 〖kW〗_p, and the yearly solar irradiation was 1620.6 kWh/m2. The annual energy production is 39.932 MWh, 39.631 MWh, and 40.1 MWh, respectively, according to all analytical results utilizing the PVsyst, Homer Pro, and MATLAB tools. As well, PVsyst and Homer Pro's energy levelized costs (LCOE) are 0.038 and 0.033 dollars per kWh, respectively. Additionally, the emissions of 〖CO〗_2 for PVsyst and Homer Pro, which will be reduce over a 25-year period are 381 and 350 tons, respectively. According to this data, installing a solar energy system on a house in Antalya is a good choice.