İleri yaş lenfoma hastalarında ayrıntılı geriatrik değerlendirmenin tedavi sonuçlarına etkilerinin değerlendirilmesi
The efficacy of geriatric assessment on treatment results in patients with lymphoma of advanced age
- Tez No: 803293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLSÜM ÜMİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kronolojik olarak yaşlanma terimi 65 yaş ve üzeri kişi olarak tanımlanmakla birlikte lenfoma yaşlı hastalarda sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalarda prognoz öngörme ve tedavi kararı verme aşamalarında yaştan ziyade fizyolojik kapasite ve rezervlerinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, 65 yaş ve üzeri yeni lenfoma tanısı almış hastalarda kapsamlı geriatrik performans değerlendirmeleri, hastaların hastalık ilişkili laboratuvar ile tedavi ara değerlendirme verileri ve remisyon durumları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji poliklinik ve servisine Ocak 2020- Ocak 2022 tarihleri arasında başvurmuş ve yeni lenfoma tanısı konmuş olan 40 hasta dahil edilerek temel olarak geriatrik skorlamalar (EGYA, MOCA, TUG, ECOG, Karnofsky, Charlson komorbidite indeksi, CARG) ve tedavi ara değerlendirme bulguları (sitopeni durumu, koloni uyarıcı faktör desteği gerekliliği, febril nötropeni, kreatinin klerensi, kemoterapi doz modifikasyonu gerekliliği, remisyon durumu) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda CARG skoru literatürde genellikle solid tümörü olan hastalarda çalışılmış ve onaylanmış olmasına karşın bizim çalışmamızda yaşlı hastalarda lenfoma hastalığında koloni uyarıcı faktör desteği gerekliliği, ek yatış gerekliliği ve febril nötropeni ile CARG skoru arasında anlamlı ilişki saptanarak bu skorlamanın prognostik değerini kanıtladığını gördük. Kemik iliği retiküler lif artışı ve tromboz öyküsü, febril nötropeni, ek yatış gerekliliği arasında anlamlı ilişki olduğunu saptadık. Literatüre bakıldığında ileri yaş farklı lenfoma grubu hastalarda geriatrik performans değerlendirmelerinin yapıldığı çok sayıda çalışma mevcut olup bunun yanında CARG skoru ve kemik iliği retiküler lif artışı üzerine hematolojik kanserler ile ilişkisinin incelendiği kısıtlı sayıda yayın saptanmıştır. Bu konuda daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu sayede ileri yaş lenfoma hastalarında bireyselleştirilmiş tedavi konusunda yol gösterici yöntemler geliştirmek mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The term aging is defined chronologically as 65 years and over, lymphoma is a common disease in elderly patients, additively. In these patients, it is fundamental to evaluate physiological capacity and reserves rather than age in the stages of prognosis prediction and treatment decision. Studies for this manner proceed. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between comprehensive geriatric performance assessment, disease-related laboratory and treatment interim evaluation data and remission status in patients aged 65 years and older with newly diagnosed lymphoma. In the study, 40 patients who applied to the Hematology outpatient and inpatient clinics of Trakya University Faculty of Medicine Hospital between January 2020 and January 2022 and were newly diagnosed with lymphoma were included, and basically geriatric scoring (IADL, MOCA, TUG, ECOG, Karnofsky, Charlson comorbidity index, CARG) and treatment interim evaluation findings (cytopenia status, colony stimulating factor support requirement, febrile neutropenia, creatinine clearance, chemotherapy dose modification requirement, remission status) were investigated. As a result of the statistical analyzes performed, although the CARG score was generally studied and approved in the literature in patients with solid tumors, in our study, we found that the need for colony stimulating factor support in lymphoma disease, the need for additional hospitalization, and a significant relationship between febrile neutropenia and the CARG score proved the prognostic value of this scoring. We found a significant correlation between bone marrow reticular fibrosis and history of thrombosis, febrile neutropenia, and the need for additional hospitalization. When we examine the literature, there are many studies in which geriatric performance assessment are made in patients with old age and different lymphoma groups. A limited number of publications have been found examining the relationship between CARG score, bone marrow fibrosis and hematological cancers. It is appeared that there is a need for larger- scale studies on this field. Thus, it may be possible to develop guiding methods for individulized treatment in elderly lymphoma patients.