Nötrosofik bulanık çok kriterli karar verme teknikleri ve uygulamaları
Neutrosophic multi criteria decision making techniques and applications
  1. Tez No: 803291
  2. Yazar: İBRAHİM SAKINMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN TIRMIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada klasik mantıktan başlanarak bulanık mantık ve bulanık kümelerin genelleştirilmesi ile nötrosofik bulanık kümeye kadarki tarihsel gelişim sürecinden ve günlük hayatta uygulama alanlarından bahsedilmiştir. Yine yöneylem araştırmasının önemli bir dalı olan karar verme ve özel olarak çok kriterli karar verme süreci ve teknikleri üzerinde durularak, nötrosofik bulanık kümeler ile çok kriterli karar verme tekniklerinin birleşimi ile ilgili literatür çalışmalarından bahsedilmiş ve Nötrosofik TOPSIS ve Nötrosofik VIKOR çok kriterli karar verme yöntemleri tanıtılmıştır. 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 89. Maddesinde 2020 yılında yapılan değişiklik ile hükümlülerin; Açık ceza infaz kurumuna, denetimli serbestliğe ve koşullu salıverilme kapsamında kurumdan ayrılacak olması durumunda iyi halli olması gerekmektedir. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan 11 farklı ceza infaz kurumunda görev yapan 41 uzman ceza infaz kurumu personelinin öznel değerlendirmeleri sonucunda iyi hale etki eden kriterler ağırlıklandırılmış ve dört hükümlünün ilgili kriterlere göre her iki yöntem ile iyi hal durumuna dair performans sıralaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda hükümlülerin performans sırlaması ortaya konmuş ve Hükümlü C iyi hal performans sıralamasında üst sıraya yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical development process from classical logic to fuzzy logic and generalization of fuzzy sets and neutrophic fuzzy sets and its application areas in daily life are mentioned. Again, with an emphasis on decision making, which is an important branch of operations research, and specifically on the multi-criteria decision-making process and techniques, literature studies on the combination of neutrophic fuzzy sets and multi-criteria decision-making techniques are mentioned, and Neutrosophic TOPSIS and Neutrosophic VIKOR multi-criteria decision-making methods are introduced. With the amendment made in 2020 in Article 89 of the Law on the Execution of Penalties and Security Measures No. 5275, convicts; If he is to leave the institution within the scope of open penitentiary institution, probation and conditional release, he must be in good behavior. As a result of the subjective evaluations of 41 specialist penitentiary institution personnel working in 11 different penitentiary institutions approved by the General Directorate of Prisons and Detention Houses, the criteria affecting well-being were weighted and the performance ranking of the four convicts according to the relevant criteria by both methods was made. As a result of the study, the performance ranking of the convicts was revealed and Convict C was placed in the top rank in the performance ranking.