360 derecelik değerlendirme ile bir hemşire güven ölçeği geliştirilmesi
Developing a nurse trust scale with 360 degree evaluation
  1. Tez No: 803307
  2. Yazar: ELİF KILIÇ GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan ilişkilerinin, etkileşimlerin ve işbirliğinin yoğun yaşandığı sağlık alanında güven oldukça önemli bir kavramdır. Araştırmada, 360 derecelik değerlendirme yöntemi ile hemşirelere yönelik güven düzeyini belirleyecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, açıklayıcı faktör analizinin örneklemini Trabzon il merkezindeki hastanelerde görev yapan 150 hemşire, 150 hekim, 150 diğer sağlık personeli, 150 sağlık dışı personel ve 150 hasta oluştururken, doğrulayıcı faktör analizinin örneklemini ise aynı il merkezinde açıklayıcı faktör analizinin örnekleminin dışında olan 120 hemşire, 66 hekim, 71 sağlık personeli, 73 sağlık dışı personel ve 72 hasta oluşturmuştur. Test-tekrar test analizi ise 51 katılımcı ile yapılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Taslak Hemşire Güven ölçeği ile toplanmıştır. Bulgulara göre taslak ölçeğin yüzey geçerliği sağlanmış ve kapsam geçerlilik indeksi 0.75 olarak belirlenmiştir. Açıklayıcı faktör analizi için Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.979, Barlett testi X2=48070.025 (p0.05) olarak bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların ölçek toplam puan ortalaması 4.05±0.64'dür.
Özet (Çeviri)
Trust is a very important concept in the field of health, where human relations, interactions and cooperation are intense. In the study, it was aimed to develop a valid and reliable measurement tool that will determine the level of trust towards nurses with the 360-degree evaluation method. The sample of the explanatory factor analysis of the study consisted of 150 nurses, 150 physicians, 150 other health personnel, 150 non-health personnel and 150 patients working in hospitals in Trabzon city center, while the sample of the confirmatory factor analysis consisted of 120 nurses, 66 physicians, 71 health personnel, 73 non-health personnel and 72 patients who were outside the sample of the exploratory factor analysis in the same city center. The test-retest was conducted with a total of 51 participants. Datas were collected with Personal Information Form, Draft Nurse Trust Scale. According to the findings, the surface validity of the draft scale was ensured and the content validity index was fixed as 0.75. For explanatory factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.979, Barlett test X2=48070.025 (p0.05) in test-retest analysis. In addition, the scale total score average of the participants was 4.05±0.64.